Spoločnosť Volvo Cars dosiahla v roku 2016 nový rekord v predaji

Výrobca prémiových automobilov Volvo Cars oznámil za rok 2016 rekordný predaj, a to už tretí rok po sebe. V porovnaní s rokom 2015 došlo k zvýšeniu o 6,2 percenta na celkovo 534 332 vozidiel, čo zdôrazňuje šírku a hĺbku prebiehajúcej globálnej transformácie spoločnosti.

Nárast predaja zaznamenalo Volvo aj na Slovensku. Celkovo bolo zaregistrovaných 566 nových vozidiel s trhovým podielom 0,64 % z celkového trhu predaných nových vozidiel. Najpredávanejším bolo aj v tomto roku SUV XC60 nasledované prémiovým modelom XC90.

Pod rekordné globálne výsledky za rok 2016 sa podpísal stabilný rast vo všetkých hlavných predajných regiónoch, vrátane dvojciferného nárastu na dvoch najväčších trhoch, v Číne a Spojených štátoch, či silných výsledkov v západnej Európe. Čo sa týka prognóz do budúcnosti, značka Volvo je presvedčená, že rok 2017 bude ďalším rekordným rokom z hľadiska predaja.

Hlavnou hnacou silou spomínaného rastu v globálnom meradle bol predaj novej série 90, ktorá tvorí vrchol ponuky, na čele s veľkým luxusným SUV Volvo XC90. Predaj tohto modelu stúpol oproti roku 2015 o 125 percent, čo dokazuje úspešnosť nového smerovania spoločnosti v oblasti dizajnu aj konštrukcie a sľubuje skvelé vyhliadky do budúcnosti s viacerými novými modelmi, ktoré sa predstavia v nadchádzajúcich rokoch.

Aj luxusnému SUV strednej veľkosti XC60 sa počas deviateho roku na trhu podarilo zaznamenať nový rekordný ročný predaj na úrovni 161 092 vozidiel. Od predstavenia tohto modelu v roku 2008 sa jeho predaj každoročne zvyšoval.

Najväčším odbytiskom značky Volvo v roku 2016 bola Čína s celkovým počtom 90 930 predaných vozidiel, čo predstavuje nárast o 11,5 percenta. Najpredávanejšie modely na tomto najväčšom automobilovom trhu sveta boli lokálne vyrábané Volvo XC60 a luxusný sedan S60L.

Trhový podiel značky Volvo v Spojených štátoch vzrástol v roku 2016 o 18,1 percenta, vďaka čomu sa stala najrýchlejšie rastúcou luxusnou značkou na prevažne stagnujúcom trhu. Celkový ročný objem predaja dosiahol 82 726 vozidiel, pričom najlepšie výsledky zaznamenali modely Volvo XC90 a XC60.

Predaj v západnej Európe zaznamenal 4,1-percentný nárast, čomu pomohli najmä silné výsledky dosiahnuté na kľúčových trhoch ako Nemecko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Taliansko. Celkový objem predaja v tomto regióne predstavoval 206 144 vozidiel.

Nový predajný rekord za rok 2016 je zavŕšením ďalšieho roka, počas ktorého spoločnosť Volvo Cars pokračovala vo svojej globálnej transformácii a novom pozicionovaní značky s cieľom konkurovať svojim globálnym rivalom z luxusnej kategórie.

V priebehu roka si spoločnosť upevňovala svoje vedúce postavenie v oblastiach ako autonómne riadenie, elektrifikácia a bezpečnosť, nadväzovala nové obchodné spojenectvá, pokračovala v obnove celej svojej ponuky vozidiel a rozširovala svoju globálnu výrobnú stopu.

V roku 2016 pokračovala automobilka Volvo vo výstavbe nového výrobného závodu v hodnote 500 miliónov amerických dolárov, ktorý bude stáť v Južnej Karolíne, ako jej prvý závod na pôde USA. V závode sa budú vyrábať nové vozidlá založené na modulárnej platforme SPA, pričom na začiatku bude zamestnávať až 2 000 ľudí. Nový závod v Južnej Karolíne podčiarkuje dlhodobý a silný záväzok značky Volvo voči Spojeným štátom.

Spoločnosť Volvo Cars okrem toho odhalila novú výrobnú stratégiu pre Čínu, kde sa zvýši výrobná kapacita a Čína sa rozvinie na globálne vývozné centrum pre oblasť výroby. Vozidlá S90, tvoriace vrchol ponuky značky, sa budú vyrábať v meste Ta-čching na severe Číny, zatiaľ čo súčasné a budúce vozidlá série 60 sa budú vyrábať v meste Čcheng-tu. Vozidlá novej plánovanej série 40, založené na modulárnej platforme CMA pre kompaktné vozidlá, sa budú vyrábať v závode, ktorý sa momentálne stavia v meste Luqiao, 350 km južne od Šanghaja.

Septembrovým predstavením luxusného kombi V90 Cross Country dokončila automobilka Volvo uvedenie celej svojej ponuky modelov série 90. Tieto nové vozidlá zdôraznili transformačný účinok platformy SPA z hľadiska dizajnu, technológií a značky, pričom tejto úspech umocnilo aj vyše 120 ocenení, ktoré získalo SUV XC90.