Prečo nepodceňovať údržbu klimatizácie po zime

Jar je v plnom prúde a postupne sa blížia horúce dni, počas ktorých aj vy pravdepodobne budete naplno využívať klimatizáciu vo svojom aute. Aby však bola pripravená dôkladne a efektívne chladiť interiér, mali by ste jej ešte pred sezónou dopriať údržbu. Na ktoré konkrétne veci je dôležité myslieť a čo vám hrozí, ak pravidelný servis klimatizácie zanedbáte? Preto nepremeškajte a využite zvýhodnenú ponuku na profesionálnu dezinfekciu a odborné doplnenie vašej klimatizácie v 1 z našich showroomoch Volvo na tomto linku.

Klimatizáciu je dobré používať aj v zime

Mnohí vodiči počas zimy klimatizáciu takmer vôbec nepoužívajú. To však môže byť chyba. Totižto, keď je dlho vypnutá, hrozí, že sa v nej začnú postupne usádzať rôzne nečistoty. V dôsledku vlhkosti sa v niektorých komponentoch často začnú tvoriť plesne a množiť zdraviu škodlivé baktérie. Keď na jar alebo v lete prvýkrát klimatizáciu zapnete, je veľká šanca, že bude nepríjemne zapáchať.

Nehovoriac o tom, že keď je klimatizácia zapnutá, cirkuluje v nej chladivo, ktorého súčasťou je špeciálne mazivo. Dochádza tak k premazávaniu všetkých dôležitých komponentov, vďaka čomu sa znižuje riziko predčasnej poruchy či korózie systému.

V čom spočíva údržba klimatizácie?

Dôležitou súčasťou údržby klimatizácie je dezinfekcia, na ktorú je citlivý najmä výparník. V tomto komponente sa chladivo prudko ochladzuje, v dôsledku čoho klesá aj teplota okolitého vzduchu. Práve tento vzduch je následne pomocou ventilácie vháňaný do interiéru.

Kvôli prudkému poklesu teploty chladiva však na povrchu výparníku dochádza ku kondenzácii vody. Vzniká tak vlhké prostredie, v ktorom sa rýchlo množia baktérie a rastú plesne. Tie spočiatku nemusíte nijako pocítiť, no postupne sa šíria a začnú sa prejavovať hlavne charakteristickým nepríjemným zápachom po zapnutí klimatizácie.

 

Rada od odborníkov z Volvo: Aby ste mali istotu, že v interiéri budete dýchať čistý vzduch bez baktérií, výtrusov plesní a nepríjemného zápachu, klimatizáciu si nechajte profesionálne vydezinfikovať aspoň raz ročne.

Doplnenie chladiva do klimatizácie

Klimatizačný okruh, v ktorom prúdi chladivo, je uzatvorený. Napriek tomu však s postupom času dochádza k drobným únikom chladiva, v dôsledku čoho klimatizácia stráca svoj výkon a nie je schopná dostatočne efektívne vychladiť interiér. Pri nedostatku chladiva naviac hrozí poškodenie komponentov, najmä kompresora, ktorého oprava alebo výmena je veľmi nákladná.

Ak sa vám zdá, že klimatizácia chladí akosi slabšie, v rámci údržby požiadajte technikov o kontrolu a doplnenie chladiva. Stará náplň sa odsaje zo systému a nahradí novou, vďaka čomu bude klíma opäť fungovať na 100 %.

Prečo je dôležitá dezinfekcia klimatizácie?

Keď klimatizácia nie je pravidelne čistená, nielenže bude nepríjemne zapáchať, ale naviac môže ohroziť vaše zdravie. Do interiéru bude totiž prúdiť vzduch, ktorý je kontaminovaný výtrusmi plesní, baktériami či kvasinkami. Keď ho budete dýchať, hrozí, že vás začnú trápiť rôzne ochorenia dýchacích ciest, dôjde k podráždeniu slizníc a vo svojom aute sa jednoducho nebudete cítiť dobre.

Praktický tip: Klimatizácia prirodzene vysušuje vzduch, takže v zime ju môžete použiť napríklad na rýchle odhmlenie zarosených skiel. Stačí ju zapnúť na niekoľko minút a hneď budete mať dokonalý výhľad.

Profesionálne čistenie klimatizácie v našom servise

Ak chcete mať istotu, že klimatizácia vo vašom Volve je dokonale čistá a bezpečná, nechajte si ju vyčistiť profesionálne, pomocou najmodernejších metód. Rôzne produkty na svojpomocné čistenie klimatizácie majú zvyčajne slabú účinnosť a nedokážu odstrániť všetky plesne či baktérie.

V našom servise T.O.P. Auto Bratislava vykonávame certifikované čistenie pomocou účinných prípravkov, ktoré boli špeciálne vyvinuté na dezinfekciu klimatizácií. Aktívne odstraňujú až 99,99 % baktérií, vírusov, plesní, húb či kvasiniek a prečisťujú nielen samotný výparník klimatizácie, ale aj všetky vzduchovody a celý ventilačný systém. Po odbornom vyčistení klimatizácie bude z výduchov ventilácie prúdiť zdravotne nezávadný vzduch bez akýchkoľvek zápachov a nebezpečných mikroorganizmov.

Naši technici zároveň skontrolujú celkovú funkčnosť klimatizácie a preveria, či netreba vymeniť chladivo. V prípade potreby vykonajú potrebnú údržbu.

Nečakajte a objednajte svoje Volvo na pravidelnú jarnú údržbu klimatizácie ešte dnes.

Zdieľať