Bezpečnosť vozidiel Volvo

volvo c40 bratislava

O vozidlách Volvo sa hovorí ako o najbezpečnejších autách na svete. Vývojové úsilie automobilky tomu historicky nasvedčuje. Napríklad, tak základný ochranný prvok ako trojbodový pás alebo detská sedačka, sú výsledkami dlhoročnej práce inžinierov Volvo. Ako presne ale vozidlá Volvo chránia svoje posádky? V tomto článku sme sa pozreli na niekoľko kľúčových bezpečnostných prvkov, ktoré často poznáme len ako nič nehovoriace skratky.

Ochrana dnes znamená pomoc vodičovi

Prvky priamej ochrany posádky sú všeobecne známe a už asi nikoho priveľmi neprekvapia. Vysoký počet airbagov ale tiež konštrukčné prvky karosérie zabezpečujú vo vozidlách maximálnu ochranu posádky pri kolízii. Vývoj Volvo sa preto v poslednom období sústreďuje najmä na ďalšie úrovne ochrany. Jednou z týchto línií je najpriamočiarejšie riešenie bezpečnosti – vyhnutie sa priamej kolízii. Znamená to významnú mieru pomoci vodičovi pomocou elektronických asistenčných systémov, priamo zabudovaných vo vozidle.

Akú úlohu zohrávajú zvukové systémy?

Volvo teda ochraňuje posádku a pomáha vodičovi tým, že bezpečnosť rozšírilo aj na vonkajšiu stranu vozidla a širšieho okolia vozidla. Čo to ale v praxi znamená? Pozrite sa s nami na niekoľko zaujímavých systémov a ich fungovanie tak, ako ich máte možnosť zažiť aj vy počas jazdy vo vozidlách Volvo.

LKALane Keeping System

Tento systém sleduje, či je vozidlo správne zaradené v jazdnom pruhu. Pokiaľ napríklad stratíte pozornosť a začnete smerovať mimo jazdný pruh alebo sa pokúsite predbiehať bez smerovky, systém Vás upozorní oranžovou ikonou na palubnej doske, rovnako akusticky a ak treba, sám pootočí volantom a vráti vozidlo do pruhu.

CTACross Traffic Assist

Predstavte si, že ste zaparkovali medzi dvoma nákladnými vozidlami alebo niekde v úzkej uličke mesta a potrebujete vycúvať, ale výhľad na obe strany Vám zakrývajú autá či budovy. Systém CTA Vás pri cúvaní pípaním upozorní na prichádzajúce auto alebo chodcov. Ak neprestanete cúvať a nepočkáte, kým prekážka v cúvaní pominie, systém auto prudko zabrzdí sám.  Systém CTA je aj otázkou celkového komfortu parkovania, hlavne v spojení s dnes už klasickým, veľmi praktickým parkovacím asistentom, ktorý naviguje zvukom a kamerou. Volvo vie ako poskytovať prvotriedne bezpečnostné služby.

BLISBlind Spot Information System

Pokiaľ sa iné vozidlo nachádza v slepom uhle vodiča, tento systém rozsvieti výrazné, jasne viditeľné oranžové svetlo v spätnom zrkadle. Ak v tomto momente napríklad zapnete smerovku, z dôvodu zmeny jazdného pruhu, svetlo v zrkadle sa rozbliká aby vás ešte jasnejšie upozornilo na auto v slepom uhle a systém v prípade potreby zasiahne do vedenia a vaše auto zaradí opäť bezpečne do pruhu.

Connected Safety

Je informačný systém, ktorý cez internet vymieňa informácie medzi vozidlami Volvo v oblasti. Ak napríklad iné vozidlo Volvo čelilo v danej oblasti šmykľavej primrznutej vozovke,  dostanete o týchto jazdných podmienkach informáciu priamo do vášho vozidla Volvo.

Collision avoidance assistance

Je systém, ktorý sa vyhne kolízii. Ak napríklad oproti vám idúce vozidlo neobratne predbieha kamión, systém si celú situáciu v zlomku sekundy prepočíta a najskôr vás na túto situáciu upozorní. V prípade nevyhnutnej potreby však môže ochranu gradovať a ak je potrebné, vozidlo upraví smer jazdy, prípadne začne brzdiť a to až do úplného zastavenia.

Najmodernejšia generácia kamier, radarov a ultrazvukových senzorov jednoducho sledujú všetko v okolí vozidla vo dne i v noci a dáva týmto a ďalším systémom takmer dokonalý prehľad o situácii, vďaka ktorému sa vy môžete cítiť v bezpečí.

bezpečnost volvo prvy systemuKomplexný systém zabudovaných bezpečnostných prvkov vozidiel Volvo.

Kumulácia skúseností a nepretržitý vývoj

Infraštruktúra Volvo venovaná vývoju a testovaniu bezpečnostných prvkov je impozantná. Ich Volvo Safety Crash Lab má už viac ako 20 rokov a stále v mnohých ohľadoch dominuje svojej oblasti. Ak ste niekedy videli spomalené zábery simulovaných nárazov vozidiel, pravdepodobnosť, že to boli zábery zo SAFETY CENTRA je viac než istá. Typická severská otvorenosť a transparentnosť, napríklad pri zverejňovaní výsledkov testov je ďalší element, nielen bezpečnosti, ktorý si na značke Volvo ceníme.

Väčšinu toho, čo automobilka vyvinie, ďalej zužitkuje a modernizuje v nových modeloch vozidiel. Napríklad úplne nový crossover Volvo C40 Recharge, novinku roka 2022, môžeme aktuálne zaradiť za jedno z najbezpečnejších vozidiel na cestách. V posilňovaní bezpečnosti v rámci spoločnosti existuje silný historický základ aj vôľa prekonávať už dosiahnuté stále novými prvkami.

Menej známym ale dôležitým faktorom zlepšovania bezpečnosti Volvo je aj systém zberu dát. V širokom okolí Göteborgu napríklad pôsobí špeciálny, nazvime ho vyšetrovací tím Volvo, ktorý mapuje všetky kolízie, v ktorých boli účastné vozidlá Volvo. Zaznamenávajú stav vozovky, počasie, reakcie vodiča na vzniknutú situáciu a stavy systémov pri kolízii a ďalšie informácie, ktoré ďalej posúvajú vývojovým tímom.

 

volvo interier bezpecnostVozidlá Volvo dostávajú trvalo najvyššie známky bezpečnosti. Bezpečne kedykoľvek a kamkoľvek.

Budúcnosť 

Do budúcnosti čaká Volvo napredovanie v systémoch zameraných na okolie a rovnako pohodlie a asistenciu vodičovi. V jednom z našich článkov sme písali o vývoji inteligentnej fólie, ktorá premení predné sklo na širokouhlý displej rozšírenej reality, ktorý by mal zobrazovať reálny stav vozovky v kombinácii s bezpečnostnými upozorneniami a mnohými ďalšími prvkami. Nové vozidlá budú tiež stále viac pripravené na autonómne vedenie. Budú tiež lepšie monitorovať vodiča a jeho aktuálny stav, čím ešte viac zredukujú hrozby mikrospánku, alkoholu za volantom ako aj obyčajnej nepozornosti, ktorá sa nám všetkým občas za volantom prihodí. Posádka vozidiel značky Volvo je v centre snahy inžinierov a vývojárov tímu spoločnosti Volvo.

systemy volvo ochranaBudúcnosť kombinuje reálny stav a projekcie bezpečnostných systémov.

 

V tomto článku sme dokázali obsiahnuť iba zlomok bezpečnostných systémov Volvo, ale pevne veríme, že sa nám podarilo načrtnúť ich vysokú mieru sofistikácie a fakt, že náš partner to myslí s ochranou a c bezpečnosťou na cestách veľmi vážne. A dokázali to už v minulosti. Volvo v dobrej viere uvoľnilo svoj patent na trojbodový pás všetkým výrobcom áut a doslova tak zachránilo milióny životov po celom svete. Volvo vo svojej tradícii pokračuje a nám je cťou Vás s týmito výnimočnými vozidlami ochrancami zoznamovať osobne. Príďte sa pozrieť na bezpečnostné prvky a radi Vám ukážeme aj všetko ostatné.

Tešíme sa na vás v oboch showroomoch T.O.P. AUTO Bratislava. Nájdete nás na Rožňavskej ulici 30 v Bratislave alebo v najmodernejšom predajnom a servisnom mieste na Slovensku, showroome Volvo Bory Lamač.

Tím T.O.P. AUTO Bratislava.

Zdroj: Volvo Cars

Foto: Volvo

volvo c40 bratislava

Zdieľať