6 dôvodov, prečo je Volvo S60 dokonalým spoločníkom do mesta

Keďže Volvo S60 patrí do rodiny sedanov, jazda v meste bude oveľa plynulejšia a stabilnejšia. Spoľahnúť sa na tento model môžete aj pri parkovaní a hroziacej kolízii. Aké ďalšie funkcie predurčujú Volvo S60 k tomu, aby bolo dokonalým spoločníkom do mesta?

 

 

Zabráni kolízii s vozidlom či chodcom

 

Predstavte si, že jazdíte v meste a hrozí vám kolízia. Ak jej sami nestihnete zabrániť, môžete sa spoľahnúť na systém City Safety, ktorý je súčasťou modelu Volvo S60.

 

V hornej časti čelného skla sa nachádza laserový senzor a ten monitoruje premávku pred vaším autom. V prípade, že senzor zaznamená riziko kolízie, začne prudko brzdiť a auto nakoniec zastaví. Kolíziou sa pritom rozumie hroziaca zrážka s iným vozidlom, chodcom či cyklistom.

 

Systém je navrhnutý tak, aby začal brzdiť pri rýchlosti do 50 km/h – čiže ideálne pre jazdu v meste.

 

 

Okrem toho, že vozidlo začne brzdiť, upozorní vodiča aj pomocou zvukových a svetelných signálov. A to napokon nepomáha len samotnému vodičovi, ale aj ďalším účastníkom premávky, ktorým hrozí nebezpečenstvo.

 

Z hľadiska bezpečnosti považujeme za skvelé fungovanie pásov. Tie sa totižto pri možnej kolízii v rýchlosti nad 30 km/h napnú tak, aby udržali posádku v bezpečnej polohe.

 

Pomoc v hustej premávke

 

Určite nám dáte za pravdu v tom, že cesta z práce a do práce nebýva úplne plynulá. Dopravná špička dá zabrať aj tomu najtrpezlivejšiemu vodičovi. Aby však bola jazda v hustej premávke bezpečnejšia, nadštandardné modely Volvo S60 sú vybavené systémom BLIS (Blind Spot Information).

 

Ten sa obzvlášť hodí na vozovku, ktorá pozostáva z viacerých jazdných pruhov.

 

Systém funguje pomocou senzora v spätnom zrkadle, ktorý vodiča upozorní na vozidlo v slepom uhle. V prípade potreby mu takisto oznámi, že sa k nemu rýchlo blíži auto v pravom alebo ľavom jazdnom pruhu.

 

Ak k takýmto situáciám dôjde, systém spustí svietiacu kontrolku a nechá ju svietiť konštantne dlhší čas.

 

 

Okrem systému BLIS si v meste takisto budete pochvaľovať aj funkciu LDW, ktorá zabraňuje vybočeniu z jazdného pruhu.

 

Praktická a kompaktná konštrukcia

 

Hoci majú modely SUV mnoho benefitov, z hľadiska praktickosti v meste ich sedany jednoznačne tromfnú. Ich podvozky sú umiestnené nižšie, čo robí jazdu plynulejšou.

 

No a vďaka nižšie posadenej konštrukcii a typickému predĺženému tvaru tela je v porovnaní s inými vozidlami aerodynamika sedanov oveľa spoľahlivejšia.

 

To v praxi znamená, že vozidlo, akým je aj Volvo S60, ponúka stabilitu na ceste, jednoduchú manipuláciu pri odbočovaní a spoľahlivejšie správanie v prudkých zákrutách.

 

 

Rozpoznávanie dopravných značiek

 

Zostáva len na vás, či funkciu RSI (Road Sign Information) necháte vypnutú alebo ju budete využívať. No v mestách, ktoré dobre nepoznáte, toto vylepšenie určite uvítate. Ide o systém rozpoznávania dopravných značiek, ktorý pomáha vodičovi zapamätať si, aké symboly počas jazdy minul.

 

Ak napríklad vodič prejde okolo značky s obmedzením rýchlosti, znak zostane vyobrazený na palubnej doske a šofér bude mať stále na pamäti predpísanú rýchlosť.

 

Dôkazom premyslenosti systému je to, že nerozpoznáva len niekoľko najzákladnejších značiek. Bez problémov vás upozorní na smer jazdy, poveternostné podmienky, predbiehanie či koniec zákazov.

 

Samozrejme, výrobca zoznam označení prispôsobuje krajine, v ktorej sa vozidlá Volvo predávajú.

 

Asistovanie počas parkovania

 

Je pravda, že parkovací systém nie je u značky Volvo žiadnou novinkou. No keď sa vyberiete do mesta, zvlášť vtedy si uvedomíte, ako vám dokáže pomôcť.

 

 

Jeho výhodou je, že funguje pomocou parkovacieho pilota, vďaka ktorému zaparkujete aj na miestach, kde sa nachádza viacero áut (sídliská, parkoviská nákupných centier a pod.).

 

V momente, keď zaradíte spiatočku, sa na palubnej obrazovke objavia prerušované čiary. Tie znázorňujú, ako sa budú hýbať kolesá pri momentálne nastavenom uhle volantu.

 

Túto funkciu využijete najmä pri pozdĺžnom parkovaní a parkovaní v úzkych miestach.

 

Ak si nie ste istí ani počas vychádzania, parkovací asistent vám pomocou režimu vyparkovania pomôže aj vtedy.

Napokon dôležitá informácia – parkovací asistent je súčasťou modelov s nadštandardnou výbavou.

 

Ekologický režim jazdy

 

V prípade, že jazdíte do mesta len za prácou alebo z iného dôvodu využívate vozidlo len minimálne, zvoľte si ekologický režim. Ten znižuje otáčky a zamedzuje vozidlu, aby prechádzalo do vyšších.

 

 

Režim ECO sa obzvlášť hodí pri častej jazde na voľnobeh alebo pri očakávanej jazde na nízkej rýchlosti (pohyb v hustej premávke).

 

Samozrejme, ekologický režim je maximálne úsporný – a to nielen k životnému prostrediu, ale aj k vašej peňaženke. Pri využívaní tohto režimu, prirodzene, vozidlo spotrebuje najmenej paliva.

 

Viac informácií o vozidle Volvo S60 nájdete na našej webstránke alebo osobne v showroome, kde si Volvo S60 môžete aj okamžite vyskúšať.

Zdieľať