Ako dôkladne pripraviť Volvo na zimu? Postupujte podľa týchto 8 bodov

 

So skontrolovaným autom bude vaša jazda v zime istejšia a bezpečnejšia. Okrem prezutia pneumatík nezabudnite ani na kontrolu podvozku a autobatérie či kontrolu bodu mrazu chladiacej kvapaliny.

 

 

1. Pneumatiky sú základ

 

V rámci prípravy auta na zimu je prezutie pneumatík úplnou samozrejmosťou, o ktorej by sme ani nemuseli písať. Tento základný krok však stále veľa vodičov podceňuje. Napríklad tým, že si ich výmenu nechávajú na poslednú chvíľu alebo namiesto zimných volia celoročné pneumatiky.

 

Kedy je ten správny čas? Zatiaľ čo v Nemecku a Kanade rozhoduje o termíne prezutia zákon, u nás sa musíme spoliehať na vlastný odhad. Nariadenie totiž definuje iba to, že zimné pneumatiky musíte mať vtedy, keď je na ceste súvislá vrstva snehu alebo ľadu.

 

Ak si chcete ušetriť starosti, nečakajte na poslednú chvíľu a prezujte si Volvo včas. Neskôr sa môžu kapacity vášho autoservisu naplniť a vy si budete musieť chvíľu počkať.

 

 

Pre niektorých môže byť dilemou zimnej prípravy auta aj výber správnych pneumatík. Ak ste si až doteraz mysleli, že celoročné pneumatiky sú najlepšou a univerzálnou voľbou, čítajte ďalej.

 

Ich univerzálnosť a bezpečnosť stráca význam, ak vonkajšia teplota klesne pod hodnotu -10 °C. Vtedy sa zhoršuje ich priľnavosť na vozovku a vozidlo stráca stabilitu. Vlastnosti zimných pneumatík sú garantované až do teploty -40 °C.

 

Ďalším dôvodom, prečo by ste mali uprednostniť zimné pneumatiky pred celoročnými, je brzdná dráha. Podľa výsledkov kanadského testovania je brzdná dráha zimných kolies kratšia až o 30 %.

 

 

Najdôležitejším číslom, ktoré by ste si mali v súvislosti s pneumatikami určite zapamätať, je hĺbka dezénu.

 

Väčšina Slovákov si myslí, že najmenšia prípustná hĺbka dezénu je 1,6 milimetra. To však platí len pre letné pneumatiky, pretože minimálny dezén zimných pneumatík je 4 milimetre.

 

2. Preverte si stav podvozku

 

Podvozok sa namáha najmä v zime, keď sa na cestách nachádza ešte viac nerovností ako inokedy. Práve preto je jeho stav pre bezpečnú jazdu dôležitý. Ako postupovať?

 

Po výmene pneumatík by ste nemali podceňovať kontrolu geometrie kvôli rovnomernému opotrebeniu pneumatík. Vzhľadom na stav slovenských ciest si ešte pred sezónou preverte aj stav tlmičov.

 

 

 

Pre správnu funkčnosť tlmičov zohráva dôležitú úlohu ich vôľa a tesnosť zavesenia – to všetko vám v autorizovanom servise Volvo skontrolujú na špeciálnom prístroji.

 

3. Zakonzervujte ho

 

Vozidlo čelí v zime oveľa väčším nástrahám ako počas iného ročného obdobia, pretože okrem mrazu mu dá zabrať aj štrk a posypová soľ. Karosériu dokáže od týchto hrozieb ochrániť vrstva tvrdého vosku, ktorý vozidlo zakonzervuje.

 

Ešte pred voskovaním si však nechajte auto dôkladne umyť.

 

 

Pokiaľ ide o vlhkosť, pre nové Volvo nie je korózia či oxidácia až takou hrozbou ako pre staršie modely či autá po škodovej udalosti.

 

„Namazanie pántov a zámkov je dobrou prevenciou proti zamŕzaniu týchto častí,“ odporúča Branislav Škodáček, workshop manager Volvo Bory. Dodáva, že takýto druh služieb sa robí pri každej návšteve servisu.

 

4. Nejazdite naslepo

 

Vo všeobecnosti odporúčame výmenu stieračov realizovať skôr na jar ako pred zimou, pretože na vrstve námrazy a snehu sa zničia oveľa rýchlejšie. Určite si ich aspoň skontrolujte a pokiaľ ich aktuálny stav nezodpovedá správnej funkčnosti už teraz, rovno ich vymeňte.

 

 

Vozidlá Volvo síce majú vyhrievané čelné a zadné okno, ako aj vyhrievané spätné zrkadlá, no tieto funkcie nedokážu robiť kúzla a zamrznutý sneh zmeniť na vodu lusknutím prsta.

 

Preto by mala byť súčasťou vašej výbavy škrabka s metličkou, s ktorými sa vrstva námrazy odstraňuje oveľa ľahšie ako vernostnými kartami z obchodných reťazcov. Pre väčšie pohodlie si do zimnej výbavy prihoďte rozmrazovač okien, ktorý stačí nastriekať na zamrznuté okná, nechať chvíľu pôsobiť a námrazu zotrieť.

 

 

5. Nepodceňujte stav klimatizácie

 

V zimnom období má veľký vplyv na viditeľnosť aj dobrý stav klimatizácie, pretože zanesený kabínový filter môže spôsobiť zahmlievanie okien. Ich znečistenie nemusí byť na prvý pohľad viditeľné, no o prítomnosti povlaku vás presvedčí odraz svetiel protiidúcich áut.

 

Dobrý stav kúrenia vysušuje vzduch v kabíne, čo vplýva aj na rýchlejšie vyčistenie zahmlených okien. Nechať si skontrolovať stav klimatizácie v autorizovanom servise sa teda určite vyplatí.

 

6. Preverte si stretávacie svetlá

 

Keďže sa v zime stmieva skôr, v rámci prípravy by ste mali venovať pozornosť aj stretávacím svetlám. Nemyslíme tým to, či svietia, ide nám skôr o to, či fungujú správne. Ako to zistiť?

 

Kritériom môže byť napríklad ich dosah – vo všeobecnosti platí, že stretávacie svetlá by mali osvietiť aspoň 35-metrovú vzdialenosť od vozidla. Či to vaše svetlá spĺňajú, vám skontrolujú v servise.

 

 

Stretávacie svetlá však odporúčame preverovať priebežne počas celej zimy, pretože pri nadmerných otrasoch po nerovnej ceste sa môžu po čase opäť „rozladiť.“

 

Vtedy vám stačí vedieť, že vhodný sklon svetiel je 1,5 %, čo znamená, že na 35-metrovej vzdialenosti ich lúč klesne o 45 centimetrov.

 

7. Skontrolujte batériu

 

Kontrolu pred zimou si zaslúži aj akumulátor, ktorý sa pri nízkej teplote správa inak než inokedy. Prejavuje sa to znížením jej kapacity. Našťastie, nové modely Volvo sú na to pripravené a údržbu batérie majiteľom uľahčujú monitorovacím senzorom.

 

Keďže sa batéria nabíja podľa dĺžky cesty, dlhšia trasa jej prospieva. Krátke úseky, ktoré sú fenoménom miest, je preto vhodné občas doplniť dlhšími cestami.

 

„Na to, aby ste pokryli energiu, ktorá je potrebná pri štarte, potrebujete prejsť aspoň 20 až 30 kilometrov. Záleží to však od toho, čo všetko máte po štarte zapnuté. Napríklad pri vyhrievaní predného skla a sedadiel nedobijete batériu ani po 30 kilometroch,“ hovorí Škodáček.

 

 

Okrem oživenia batérie očistite jej zaoxidované kontakty, napríklad jemným brúsnym papierom. Pokiaľ ste však majiteľom novšieho modelu, k batérii sa len tak ľahko nedostanete. Preto kontrolu stavu nabíjania odporúčame zveriť do starostlivosti servisu.

 

Ak nie je kondícia batérie dostatočná, jej výmene sa nevyhnete. Potom však určite navštívte servis, pretože po každej výmene akumulátora je nutné reštartovať jeho Battery Monitoring System.

 

„Ide o počítadlo, ktoré ukazuje, koľko prúdu batéria prijala a koľko z nej odišlo. Ak BMS nereštartujete, systém si myslí, že nová batéria je nabitá na 100 %, no pritom môže byť nabitá len na 70 %, čo znamená, že sa vybije oveľa skôr,“ vysvetľuje Škodáček z Volvo Bory.

 

8. Nezabudnite na správne kvapaliny

 

Upozorňovať na používanie nemrznúcich zmesí sa môže zdať ako banalita, pretože ide o samozrejmý úkon, no nepríjemnosti je lepšie predvídať, ako ich neskôr riešiť.

 

V rámci príprav na zimnú sezónu odstráňte všetky zvyšky letnej zmesi do ostrekovačov. Tá by v zime upchala dýzy ostrekovačov, čo znamená ďalšie zbytočné starosti. Riešením nie je ani zmiešanie letnej a zimnej zmesi, ktorá stráca na účinku.

 

 

Po čase sa znižuje aj účinnosť chladiacej zmesi motora, a to najmä v chlade. Preto je vhodné otestovať bod mrazu chladiacej kvapaliny. Ak nevyhovuje, je nutné ju úplne vymeniť. Keďže na trhu existuje viacero druhov zmesí, pri výbere sa nerozhodujte len podľa najnižšej ceny.

 

Bod tuhnutia nemrznúcej kvapaliny, jej výmenu, ako aj všetky ďalšie spomenuté body zimnej prípravy vám zabezpečíme v autorizovanom servise Volvo Bory. Objednajte si servis ešte dnes a využite našu službu zimnú kontrolu Vášho vozidla Volvo.

Zdieľať