Čisto elektrické SUV XC40 – predznamenáva novú elektrickú budúcnosť a prináša viac za menej

 

Menej je niekedy skutočne viac: prichádzajúce SUV Volvo XC40 poháňané elektrinou – prvé čisto elektrické vozidlo od spoločnosti Volvo Cars – dokazuje, že modely Volvo možno vylepšiť odstránením určitých prvkov.

 

 

Rozšírenie elektrických vozidiel predstavuje najväčšiu zmenu v histórii automobilizmu. Znamená to tiež, že vozidlá už nepotrebujú koncovky výfuku ani veľkú mriežku kvôli chladeniu. Keďže motor s vnútorným spaľovaním už nie je potrebný, pod prednou kapotou vznikol ďalší priestor pre ešte viac batožiny.

 

Čisto elektrický model XC40 si zároveň zachováva všetky vlastnosti, vďaka ktorým sa stal jedným z najpredávanejších modelov od spoločnosti Volvo Cars. Okrem toho využíva aj elegantný škandinávsky dizajnový jazyk, ktorý stál pri znovuzrodení značky Volvo a kombinuje skvelý vzhľad s užitočnými vlastnosťami a funkčnosťou.

 

„Korene škandinávskeho dizajnu vychádzajú z vizuálnej čistoty a menšieho počtu prvkov. Model XC40 je toho dobrým príkladom,“ povedal Robin Page, vedúci dizajnu spoločnosti Volvo Cars. „Má odvážny, okamžite rozpoznateľný dizajn, pritom v čisto elektrickej verzii je teraz elegantnejší a modernejší. Bez mriežky chladiča sme vytvorili ešte čistejšiu a modernejšiu prednú časť. Bez koncoviek výfuku platí to isté aj pre zadnú časť. Toto je prístup, ktorý budeme pri pokračujúcej elektrifikácii skúmať stále viac.“

 

Unikátna, zakrytá predná mriežka vo farbe karosérie vytvára zreteľnú vizuálnu identitu prednej časti vozidla, pretože elektromobil potrebuje na chladenie menej vzduchu. Do mriežky sú elegantne zasadené snímače pre novú platformu ADAS (pokročilé asistenčné systémy vodiča).

 

Vodiči si môžu prispôsobiť svoj elektrický model XC40 s ôsmymi farbami exteriéru, vrátane úplne novej zelenej metalickej farby Sage Green. Čierna kontrastná strecha je súčasťou štandardnej výbavy. Príležitosť prispôsobiť si vozidlo podľa seba prinášajú aj dva nové 19“ a 20“ disky kolies.

 

V interiéri sa nachádza úplne nové rozhranie vodiča špeciálne navrhnuté pre elektromobily. Vodič môže sledovať aktuálne a dôležité informácie, napríklad stav akumulátora. Balík dizajnových prvkov do interiéru obsahuje športové prvky na zvýraznenie štýlu, ako aj koberce vyrobené z recyklovaných materiálov.

 

Model XC40, poháňaný energiou z akumulátora, sa po prvýkrát predstavil ako elektrické koncepčné vozidlo 40.1 v roku 2016 a slúži ako príklad inteligentnej konštrukcie Volvo. Využíva kompaktnú modulárnu architektúru Volvo (CMA), ktorá bola od začiatku navrhnutá ohľadom na elektrifikáciu. Akumulátor je integrovaný do podlahy vozidla, aby sa zachoval priestor v interiéri.

 

To znamená, že model XC40 si zachoval množstvo praktických a funkčných úložných priestorov v kabíne, ktoré patria medzi kľúčové prvky pri výbere vozidla. Nový prístup k dizajnu interiéru možno označiť za dômyselný a radikálny. Vodiči modelu XC40 môžu okrem iného využiť úložný priestor vo dverách a pod sedadlami s viacerými funkciami, vyklápateľný háčik na malé tašky a vyberateľný odpadkový kôš v konzole na tuneli.

 

Elektrický model XC40 je jedinečný vďaka špeciálnemu prednému batožinového priestoru, ktorý sa nachádza pod prednou kapotou. Poskytuje približne 30 litrov navyše pre batožinu, pretože elektromotor zaberá menej miesta než spaľovací motor.

 

Spoločnosť Volvo Cars odhalí ďalšie podrobnosti o čisto elektrickom modeli XC40 v priebehu nasledujúcich týždňov, ešte pred prvým predstavením na verejnosti dňa 16. októbra.

 

 

Zdieľať