Nová generácia automobilov: Čo chystá Volvo v roku 2021?

 

Nové elektrické SUV či prémiové funkcie, za ktoré si už nemusíte priplácať. Čo ďalšie chystá Volvo tento rok? Dozviete sa v článku.

 

 

A začnime hneď favoritom, ktorým je model XC60. Toto SUV patrí k najpredávanejším autám škandinávskej značky a dokonca sa zaradilo aj do zoznamu najatraktívnejších SUV vôbec.

 

Ak si chcete kúpiť Volvo XC60, ktoré sa do predaja dostane tento rok, tešte sa na viacero vylepšení. Štandardom bude odomykanie a štartovanie bez kľúča.

 

Priplácať si nemusíte už ani za funkciu bezdotykového otvárania kufra a elektrického sklápania spätných zrkadiel. A tým ani zďaleka nekončíme.

 

Doteraz cestujúci na zadných sedadlách využívali 12-voltovú zásuvku. Tú ale nahrádzajú univerzálnejšie USB-C porty.

 

Pokiaľ ide o bezpečnosť, Volvo si na nej dáva skutočne záležať. A inak to nebude ani v roku 2021.

 

Po novom totižto každý model XC60 disponuje funkciou Care Key. Starostlivý kľúč vám umožňuje nastaviť maximálnu rýchlosť predtým, ako auto niekomu požičiate.

 

Vychytávka vám pomôže najmä vtedy, ak máte doma mladých a menej skúsených vodičov alebo ak zvyknete auto požičiavať niekomu, koho jazdu až tak dobre nepoznáte.

K bezpečnostným prvkom ešte jedna zmena – pomocou vylepšenia Connected Safety odteraz dokážu vozidlá Volvo spolu navzájom komunikovať.

Táto funkcia vám umožňuje spojiť sa s iným vozidlom Volvo a navzájom si posúvať informácie o klzkej vozovke alebo iných prekážkach na trase.

 

A čo ďalšie modely XC?

 

Keď sa na tohtoročné modely XC pozriete detailne, zistíte, že majú veľa spoločného. Tak ako pri XC60, aj v prípade XC90 a XC40 sa mnoho prvkov presúva do štandardu, a tak si za ne nebudete musieť priplácať.

Je to napríklad už spomínaný starostlivý kľúč, bezdotykové ovládanie kufra alebo elektrické sklápanie spätných zrkadiel.

Okrem toho sa pripravte na to, že v základnej výbave novej generácie sú už aj LED svetlomety s aktívnymi diaľkovými a hmlovými svetlami. Pri tejto vychytávke len dodáme, že sa týka vozidiel zo všetkých rodín Volvo.

Pre ešte väčšiu bezpečnosť vám poslúži funkcia sledovania mŕtveho uhla.

Sama vás upozorní na blížiace sa auto, ktoré ste si nevšimli, a vďaka tomu nedôjde k nebezpečnému kríženiu trasy. A ako mnohé iné funkcie, aj táto patrí po novom do štandardu.

 

Vylepšený sedan

 

Volvo – to nie sú len luxusné kombi a SUV. Značka už viac ako dve dekády vyrába prémiové sedany, ktoré poznáte pod označením S.

V tomto roku si budete môcť kúpiť vynovený model S90, ktorý vás ohúri modernejším vzhľadom.

Výrobca vylepšil predný nárazník, zmenil dizajn kolies a postaral sa aj o vkusne tvarovaný zadný spojler. Snahou dizajnérov je zmeniť vozidlo tak, aby pôsobilo ešte luxusnejšie a vzbudzovalo istý pocit hrdosti.

 

Ďalšiu novotu si možno na prvý pohľad nevšimnete, ale zato ju budete veľmi dobre počuť.

V sedanoch S90 si totižto hudbu vypočujete cez inovovaný systém Bowers & Wilkins. Zvuk je oveľa čistejší a ulahodí vám tak, ako keby ste sa ocitli na hudobnom koncerte.

Podobne ako XC90, aj jeho elegantnejší súrodenec má v štandarde USB-C porty a možnosť bezdrôtového nabíjania smartfónu.

 

Ďalšie elektrické SUV

 

Zo všetkých vozidiel, ktoré Volvo minulý rok predalo, tvorili 30 % elektrické modely. Zaujímavé na tom je, že škandinávska automobilka doteraz predstavila len jeden elektromobil – XC40 Recharge.

 

V tomto roku sa však situácia zmení a dočkáme sa ďalšieho elektrického SUV. Značka Volvo to vidí jasne – naša budúcnosť má byť o čistote a o planétu sa musíme deliť, nie jej ubližovať.

Preto do roku 2025 budú až polovicu ponuky tvoriť elektromobily a zvyšné vozidlá budú hybridy. O ďalších 15 rokov by sme sa mali dočkať úplnej uhlíkovej neutrality, ktorú nariaďuje Parížska dohoda.

 

Veríme, že už v tomto roku sa vízia začne napĺňať. Nový elektromobil chce výrobca predstaviť v marci. Z technických parametrov vieme zatiaľ len toľko, že do nového SUV budú inštalovať batériu s výkonom 78 kWh a predpokladaný dojazd na jedno nabitie bude 335 kilometrov.

 

Skvelý rok aj napriek pandémii

 

Predstavte si, že uplynulý rok bol pre Volvo jeden z najlepších. A to aj napriek tomu, že v prvej polovici naplno udrela pandémia koronavírusu.

 

Ako sme už vyššie uviedli, z ponuky Volvo si zákazníci vo veľkom vyberali elektrické autá. Záujem bol dokonca taký obrovský, že v druhej polovici roka dosiahla automobilka najvyššie tržby vo svojej histórii.

 

Samozrejme, aby sa jej darilo, musela pre to niečo spraviť. Spoločnosť Volvo urobila správne kroky pre to, aby po jarnom kolapse mohla okamžite nastúpiť a opäť naplno vyrábať.

Zaujímavé je aj to, že počas opatrení sa podarilo zdvojnásobiť počet vozidiel predaných online. Aj preto si chce Volvo tento trend udržať a v roku 2021 mieni ešte viac podporiť predaj cez internet.

 

Na záver vás iste neprekvapíme konštatovaním, že najpredávanejším vozidlom sa stal model XC60. V roku 2020 to bolo presne 191 696 kusov, ktoré putovali k novým majiteľom.

A ak sa s takýmto autom vidíte aj vy, pozrite si našu ponuku skladových vozidiel. Máme pre vás prichystané vozidlá zo všetkých rodín. Môžete si teda vybrať, či chcete favoritov XC alebo dáte prednosť kombi či sedanu.

Zdieľať