Nový elektromobil Volvo C40 definuje blízku budúcnosť švédskej automobilky

 

Najnovší prírastok do rodiny vozidiel Volvo vychádza z modelu XC40 Recharge, no nie je to SUV. Má vyšší podvozok a elegantnejší dizajn, nenájdete v ňom kožené prvky a predávať sa bude výhradne online.

 

Volvo C40 Recharge

 

Zatiaľ sa nevie, kedy presne sa tento model dostane do predaja, no jedno je isté – koncept čisto elektrického vozidla nám ešte viac približuje smer, ktorým sa Volvo bude uberať najbližšie roky.

 

Čo nové Volvo C40 prináša?

 

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že nedávno predstavený elektromobil je kópiou populárneho modelu Volvo XC40 Recharge. Skutočnosť je však taká, že tieto vozidlá sú identické iba sčasti.

 

Vozidlá sa podobajú hlavne spredu, no podobnosť nájdete aj vo vnútri a v motorizácii. Aj Volvo C40 je postavené na CMA platforme navrhnutej Volvom pre čisto elektrické automobily.

 

Napriek všetkej podobnosti nejde o SUV. Strecha nového modelu sa totiž v zadnej časti zužuje. Týmto Volvo vstupuje do rady SUV-coupé, kde doposiaľ nemalo žiadne zastúpenie.

 

Väčšiu svetlú výšku a vyvýšené sedenie si majitelia vozidiel XC pochvaľujú, takže v tomto ich nové C40 určite nesklame.

 

Volvo C40 Recharge

 

Nová silueta s ostrým profilom a kontrastnou strechou pôsobí nezameniteľným dojmom. Ak vám v čoraz obľúbenejšom segmente SUV-coupé chýbala prítomnosť bezpečnej a spoľahlivej značky, už čoskoro tam nájdete aj reprezentanta od Volvo.

 

Presný dátum uvedenie do predaja nie je známy, no sledujte T.O.P. AUTO Bratislava na Facebooku alebo Instagrame a o dostupnosti najnovších vozidiel Volvo sa dozviete medzi prvými.

 

Dôraz na dynamický charakter vozidla sa odráža aj v dizajne nárazníkov a zadných obrysových svetiel.

 

 

Volvo C40 Recharge

Najvyššia úroveň infotainmentu

 

Ako sme už spomínali, palubná doska modelu C40 je identická s XC40 Recharge, spolu s ktorým prišiel aj nový informačno-zábavný systém so systémom Android.

 

Ten Volvo vyvinulo v spolupráci so spoločnosťou Google, takže mapy, hlasového asistenta či multimediálny obchod Google Play má C40 už v základe.

 

Volvo C40 Recharge

 

Stačí povedať „Hey Google“ a užívať si pohodlnosť, ktorú vám integrované služby od Google prinášajú.

 

Infotainment postavený na platforme Android ponúka ešte jednu výhodu – aktualizácia softvéru vo Volvo C40 bude prebiehať na diaľku – teda ešte jednoduchšie a bez nutnosti návštevy Volvo servisu.

 

 

Interiér bez kože, no predsa luxusný

 

Fanúšikovia prírodných materiálov pri tejto informácii zvraštia čelo, no skutočnosť je taká, že v interiéri nového Volvo C40 Recharge nenájdete žiadne kožené prvky.

 

Volvo C40 Recharge

 

Ide o vôbec prvý model zo Švédska s novou interpretáciou luxusu, ktorá je citlivejšia k životnému prostrediu. Namiesto kože budú volant, riadiaca páka a sedadlá potiahnuté udržateľnejšími prémiovými materiálmi.

Ako vidíte, s minimalizovaním uhlíkovej stopy to Volvo myslí naozaj vážne.

 

Dojazd 420 km, no v budúcnosti ešte viac

 

Aj keď je Volvo C40 skonštruované s maximálnym ohľadom na prírodu, nejde o úplné neviniatko. Jeho pohonnú jednotku tvorí dvojica elektromotorov – na každej náprave jeden – a výkonná batéria s kapacitou 78 kWh.

 

Na 80 percent kapacity ju nabijete už za 40 minút a predpokladaný celkový dojazd 420 kilometrov vám v pohode vystačí na prejdenie z jedného konca Slovenska na druhý.

 

Volvo C40 Recharge Studio

 

Volvo však sľubuje, že dojazd elektromobilu sa bude s príchodom nových aktualizácií systému postupne predlžovať.

 

Do výroby na jeseň, v predaji len online

 

Konkrétny dátum predaja Volvo C40 nie je zatiaľ stanovený, no Volvo v rámci predstavenia oznámilo, že do výroby poputuje už túto jeseň.

 

Na výrobnej linke sa tak stretne spolu s modelom XC40 Recharge, a to v známom výrobnom závode Volvo Car Group v belgickom meste Gent.

 

All pure electric Volvo models to be available online only

 

Spolu s touto informáciou prezradili aj to, že Volvo C40 si budú môcť záujemcovia zakúpiť len prostredníctvom internetu.

 

Už teraz vás však môžeme ubezpečiť, že hneď po spustení predaja vám v T.O.P. AUTO Bratislava pomôžeme s konfiguráciou a objednávkou nového elektromobilu.

 

Farebným verziám kraľuje Fjord Blue metallic

 

Nové Volvo C40 bude dostupné v siedmich farebných odtieňoch – od modrej cez šedú až po žiarivočervenú. Za nás hodnotíme ako najzaujímavejší variant práve kombináciu Fjord Blue metallic a kontrastnej čiernej strechy.

 

 

Volvo C40 Recharge

 

Ak ide o dizajn, obrovské nadšenie v nás vyvoláva aj interiérové osvetlenie a úplne nová technológia pixelových LED svetlometov.

 

Volvo C40 vďaka týmto impresívnym detailom vyvoláva pocit, akoby sme sa pozerali na vozidlo z budúcnosti. Pritom ide o model, ktorý budeme stretávať na ceste už v roku 2022. To však nie je od Volva úplne všetko.

 

 

Volvo C40 Recharge

 

Do roku 2030 ďalšie veľké veci

 

Volvo plánuje od roku 2030 vyrábať iba plne elektrifikované modely, a tak sa vozidlá so spaľovacími motormi z portfolia švédskej značky postupne vytratia.

 

Volvo si začalo plniť ambíciu koncom minulého roka s modelom Volvo XC40 Recharge a pokračuje v tom aj s tohtoročnou novinkou C40 Recharge.

 

Keďže do roku 2025 chce Volvo dosahovať 50 % tržieb výhradne z predaja elektromobilov, množstvo veľkých noviniek nás ešte len čaká. Dokazuje to napokon aj roadmapa, ktorú Volvo predstavilo nedávno.

 

 

Volvo Cars to be fully electric by 2030 – Mid-decade electric

 

Trúfate si tipnúť, aké ďalšie elektrické modely predstaví Volvo najbližšie?

 

Ak sa vám nechce čakať na elektrické Volvo C40, v ponuke T.O.P. AUTO Bratislava nájdete hneď niekoľko adeptov dostupných k okamžitému odberu. Vyberte si z ponuky skladových alebo preverených jazdených vozidiel so zárukou.

 

Zdieľať