Polstoročie v službách bezpečnosti: Volvo má vlastný tím detektívov, ktorí vyšetrujú nehody už 50 rokov

 

Značka Volvo je známa tým, že je synonymom bezpečnosti. Za touto reputáciou je však ukrytá tvrdá drina a cieľavedomá práca. Pozrime sa na to, akým spôsobom automobilka dbá na bezpečnosť a akú víziu má v tejto oblasti do budúcnosti.

 

 

Zakaždým, keď sa rozozvučí alarm ohlasujúci nehodu vozidla Volvo v blízkosti Göteborgu, do terénu okrem záchranárov a policajných zložiek vyráža aj vyšetrovací tím švédskej automobilky.

 

V samotnej automobilke ich volajú aj interní detektívi alebo tím CSI, keďže podobne ako hrdinovia známeho seriálu vyšetrujú miesto činu.

 

Fungujú už od roku 1970 a za ten čas stihli preskúmať priamo na mieste viac ako dvetisíc dopravných nehôd a tisícky ďalších sprostredkovane z vyšetrovacích správ a lekárskych záznamov.

 

“Vďaka usilovnej práci tímu pre vyšetrovanie dopravných nehôd môže spoločnosť Volvo Cars zabezpečiť, aby z tragickej dopravnej nehody vzišlo aj niečo dobré: ešte bezpečnejšie automobily,“ hovorí Malin Ekholmová, riaditeľka bezpečnostného strediska spoločnosti Volvo Cars.

 

„Dôkladnou analýzou jednotlivých fáz nehody nám tím dokáže poskytnúť zásadné informácie o tom, čo môžeme na našich automobiloch vylepšiť,“ dodáva.

 

 

 

Ak je to možné, švédska polícia zdrží pohyb premávky až do príchodu technika a na mieste analyzuje poškodenia vozidla, rozsah zranení cestujúcich, robí merania a fotografie, a ak to polícia dovolí, vypočuje aj svedkov nehody.

 

Návratom do kancelárie sa ale práca vyšetrovacieho tímu zďaleka nekončí.

 

Po zdokumentovaní nehody a vyčistení celej oblasti je vozidlo prepravené do dielne alebo bezpečnostného centra Volvo na ďalšiu analýzu.

 

Tu výskumníci z rôznych oblastí, od dizajnérov až po lekárskych expertov, analyzujú komponenty vozidla ako podvozok, výstuhy, panely karosérie či elektroniku.

Na vyšetrovaní sa podieľajú napríklad aj také profesie ako behaviorálni psychológovia, ktorí sa snažia pochopiť, ako vodič celú nehodu prežíval, či odborníci na biomechaniku, ktorí v spolupráci s fyzikmi zisťujú presné príčiny zranení.

 

Závery vyvodené z vyšetrovania sú zdieľané s tímom vývojárov, ktorí ich využívajú na vylepšenie existujúcich návrhov alebo vývoj nových riešení na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich.

 

 

Vďaka dlhodobej systematickej práci sa v priebehu svojej existencie automobilka Volvo stala priekopníkom bezpečnosti na cestách. Boli to práve dizajnéri a inžinieri tejto automobilky, ktorí ako prví navrhli trojbodový bezpečnostný pás či prvú detskú sedačku v protismere jazdy.

Dnes Volvo vyrába najbezpečnejšie vozidlá na svete. Zoberme si taký model XC90, v ktorom podľa štatistiky z ciest Veľkej Británie nebolo za 18 rokov jeho existencie zaznamenané žiadne úmrtie.

 

Bezpečnosť svojich automobilov však chce Volvo posunúť ešte na vyššiu úroveň. Dôkazom toho je vyhlásenie, v ktorom sa automobilka zaviazala, že od roku 2020 by vo všetkých jej nových vozidlách nemal nikto zahynúť ani sa vážne zraniť.

Ak túžite po aute, na ktoré sa viete na cestách vy a vaša rodina 100-percentne spoľahnúť, niet lepšej voľby ako vozidlo Volvo.

 

Teraz navyše môžete využiť špeciálnu vianočnú akciu a urobiť si radosť kúpou nového vozidla tejto značky v zvýhodnených cenách. Poponáhľajte sa, ponuka je limitovaná a platí len do 23.12.2020 na vybrané skladové vozidlá.

 

Preskúmajte našu vianočnú ponuku na vozidlá Volvo

Zdieľať