Volvo chystá elektrický crossover XC40 Recharge. Na čo sa môžete tešiť?

 

Vkusný dizajn a dojazd, ktorý sa hravo vyrovná konkurencii. Nový elektromobil XC40 Recharge z dielne Volvo si budete môcť kúpiť už v marci. Teraz vám prinášame ochutnávku toho, s čím všetkým prichádza.

 

 

Crossover XC40 už vyšiel v plynovej aj hybridnej verzii. Spolu s novým elektromobilom sa vám na prvý pohľad môžu zdať úplne rovnaké.

A keď neskôr uvidíte interiér, budete mať rovnaký pocit. Niet najmenších pochýb o tom, že XC40 Recharge sa na svojich starších súrodencov veľmi podobá.

 

 

Vysvetlenie je však jednoduché – automobilka Volvo zostáva verná svojmu severskému minimalistickému štýlu.

Preto nebude pre vás prekvapením, že vybrala tmavé kožené sedadlá s prešívaním. Tie skvelo kontrastujú s hliníkovými prvkami, ktoré sa nachádzajú na vnútorných kľučkách alebo tempomate.

 

 

Nemusíte sa však obávať, že interiér bude príliš temný. Na to, aby dovnútra preniklo dosť svetla, máte priehľadné strešné okno.

Tak ako vzhľad sa nemení ani kapacita. Do úložného priestoru s objemom vyše 400 litrov bez problémov naukladáte niekoľko kufrov alebo cestovných tašiek.

Navyše, pod prednou kapotou sa uvoľnilo miesto a vznikol ďalší úložný priestor. Niekto hovrí, že na odloženie nabíjacích káblov. Ale čo tam dáte, to je len na vás.

 

A aby sme nezabudli, pasažieri vôbec neprichádzajú o štandardné pohodlie. Vpredu aj vzadu majú dostatok miesta.

 

 

Na stiesnenosť sa tak nebudete môcť sťažovať ani po niekoľkohodinovej ceste.

 

Dojazd až 320 kilometrov

 

Samozrejme, nemenej dôležitý je pohon tohto vozidla. Po Polestar 2 ide totižto o druhé elektrické auto značky Volvo.

Namiesto preplňovaného benzínového motora pod kapotou uvidíte dva elektromotory. Jeden poháňa predné kolesá a druhý zas tie zadné. K tomu batéria s kapacitou 75 kWh a môžete vyraziť na cestu. A čo od tohto vozidla očakávať?

XC40 Recharge to z 0 na 100 km/h zvládne za 4,7 sekundy. A to je len o 0,5 viac oproti Polestaru.

 

 

Ak sa rozhodnete pre jazdu pomocou jedného pedálu, spomalíte bez problémov. Postará sa o to rýchle rekuperačné brzdenie, pri ktorom auto využíva vlastnú kinetickú energiu.

 

Vy však určite chcete ísť čo najďalej. O to sa snažil aj výrobca, a preto vozidlo navrhol tak, aby na jedno nabitie dosiahlo dojazd až 322 kilometrov. Málo či veľa? Určite dosť na to, aby sa XC40 Recharge ľahko vyrovnalo konkurencii.

 

Nabitie za 40 minút

 

Ešte predtým, ako niekam vyrazíte, musíte vozidlo nabiť. Vďaka funkcii rýchlonabíjania nebudete čakať dlho, pretože 80 % získate za 40 minút.

 

 

Ak to chcete dobiť doplna pomocou domácej 220-voltovej zásuvky, počkáte si osem hodín.

V tom ale nevidíme žiadny problém. Je to akurátny čas na to, aby ste nechali auto nabíjať počas noci.

 

Informačný systém od Google

 

Aj keď ho nevidíme, vozidlá súčasnosti sa bez neho nezaobídu. Na mysli máme šikovný informačný systém.

V prípade elektromobilu XC40 Recharge sa tešte na zásadnú zmenu. Namiesto Sensus Connect, ktorý je u značky Volvo stálicou, to bude celkom iný mozog, ktorý toto auto povedie.

 

Švédska automobilka tentoraz stavila na platformu Android Automotive, ktorá pochádza od spoločností Google a Intel. Je preto celkom pochopiteľné, že Google Mapy aj Google Play obchod sú súčasťou balíka.

Šikovnou vychytávkou je hlasové ovládanie. Všetky požiadavky nemusíte zadávať cez intuitívnu 12-palcovú obrazovku. Pomocou hlasu to máte ešte jednoduchšie.

 

 

Keď bude v kabíne chladno, stačí povedať a systém sám zvýši teplotu. A ak sa aj priestor prekúri, máte tu ďalšiu vychytávku – Volvo On Call.

Tá vás sama upozorní, že je v kabíne príliš teplo, alebo vám povie, kde sa nachádzajú najbližšie nabíjacie stanice.

 

Šikovné funkcie pre vašu bezpečnosť

 

Značka Volvo spustila začiatkom roka kampaň, v ktorej uvádzala, že odovzdá autá v hodnote dvoch miliónov dolárov. Malo to však háčik.

Stalo by sa tak len vtedy, ak by v Super Bowle došlo k zákroku safety (pozn. z angličtiny bezpečnosť). A to znamená, že hráča fauloval protivník vo vlastnej koncovej zóne. Napadnutý tím potom získa dva body a loptu.

Čo tým chce švédska automobilka dosiahnuť? Tak ako ekológia, aj bezpečnosť patrí medzi jej top priority.

 

 

 

V prípade modelu XC40 Recharge to spozorujete vďaka viacerým funkciám, ktoré máte už v štandarde. Hovoríme napríklad o asistentovi, ktorý vás varuje pred vybočením z jazdného pruhu alebo prichádzajúce vozidlo v mŕtvom uhle.

Popri tom nechýba ani núdzové brzdenie v čase, keď auto zaznamená chodcov alebo cyklistov.

Na záver dávame do pozornosti aj funkciu výstrahy pred nárazom zozadu. V čase, keď takýto moment nastane, funkcia sama napne pásy a spustí silné blikanie svetiel.

 

Ak sa po XC40 dlho pozeráte, nemusíte čakať. U nás v T.O.P. AUTO Bratislava ich máme hneď niekoľko. Stačí si pozrieť ponuku skladových vozidiel na našom webe.

Zdieľať