VOLVO Recharge Concept – Klasika na úplne novej úrovni

Bezpečnosť zabalená v komforte ladnej severskej elegancie, silný dôraz na environmentálnu udržateľnosť a ešte jedna dávka bezpečnosti navyše, sú pri automobiloch Volvo dlhodobo piliermi ich vývoja. Záväzok automobilky ponúkať výlučne elektrické automobily od roku 2030, je veľkým krokom k udržateľnosti.

V tomto článku sa venujeme tomu, ako švédsky výrobca uvažuje o budúcnosti bezpečnosti a celkovo technologickom vývoji svojich automobilov. Len nedávno predstavený koncept XC90 Recharge nám v tejto oblasti čo to odhaľuje, ale ako to už pri konceptoch býva, plný rozsah noviniek a technologických skokov budeme spoznávať postupne. A T.O.P. AUTO Bratislava bude pri tom s vami.

Mohutnosť bezpečnostných systémov konceptu XC90 Recharge vo vizualizácii.

Čo znamená najbezpečnejšie Volvo aké kedy vyrobili?

Budúci bezpečnostný štandard Volvo sa opiera o prepojený systém senzorov. A nie hocijakých. Jeho súčasťou je aj technológia LiDAR, ktorá svoje okolie doslova skenuje a meria vzdialenosti od objektov vzdialených až stovky metrov. Výkonný AD superpočítač – garant autonómnej jazdy – bude tiež súčasťou štandardu Volvo.

Všetky dáta o okolí vozidla z týchto a ďalších vysoko sofistikovaných senzorických zdrojov, bude spracúvať software Volvo a použije ich v novom antikolíznom a prevádzkovom systéme. Ten okrem iného použije aj zdvojenie systému riadenia a brzdenia a tým pripravuje budúce vozidlá na bezobslužnú prevádzku. LiDAR a AD (autonomous driving) ako bežná súčasť áut, znie trochu sci-fi, ale onedlho bude realitou. Ide tu o pokračovanie napĺňania ambície Volvo o posúvaní bezpečnostného štandardu. Vo Volvo otvorene hovoria o nulových kolíziách ako o dlhodobom cieli.

Takéto novinky sú vzrušujúce, veľmi sa im tešíme a tlieskame.

Výpočtová sila konceptu. Pamätáte si ešte, keď sme autá rozdeľovali na má/nemá automatické sťahovanie okien? 

Batérie a pohon plne elektrického konceptu.

Konektivita a dizajn?

Pri dizajne konceptu XC90 Recharge visí viacero otáznikov. V súčasnej podobe ho na cestách asi fyzicky neuvidíme, ale nádych futurizmu a jasná Volvo identita sú zreteľné aj z publikovaných vizualizácií a naznačujú celkový smer. Pohľad dovnútra prezrádza, že budúce modely sa, rovnako ako súčasné, koncentrujú na ľudí. Ich bezpečie a interiérový aj obslužný komfort. Integrácia s mobilnými zariadeniami je bežná už dnes a bude sa len prehlbovať, zjednodušovať a novinky v tomto smere, nám podľa všetkého, prinesú aj niekoľko “wow momentov”.

Pri konzultáciách dostávame veľa otázok o prepojení smart zariadení, mobilných telefónov, hodiniek a ďalších zariadení s vozidlami Volvo a tieto technické chuťovky a ich nové možnosti budeme pozorne sledovať.

Dizajn bude prechádzať ďalším vývojom, zatiaľ máme k dispozícii koncept načrtávajúci smer. Identita Volvo je z neho čitateľná.

Súčasný aj budúci štandard Volvo = cestujúci vysoko nadštandardne chránení a v plnom komforte.

Konektivita, bezpečnosť a pohodlie sú navzájom prepojené oblasti.

Budúcnosť je Recharge.

Koncept XC90 Recharge bude stáť v centre toho, čo a ako Volvo robí. Je to centrálny bod vývoja. Tento balík bezpečnostných technológií vyvinutých s renomovanými partnermi ako Nvidia alebo koncernový špecialisti Zenseact a Luminar, naznačujú akým smerom to celé pôjde. Po zavedení týchto technológií do áut, bude ich vývoj pokračovať vzdialenými update-ami a ich vývoj a neustála modernizácia tak vlastne neprestane. Wow.

Bezpečnosť a ekologickosť áut, sú už dnešná podpora budúcim generáciám. Ako najskúsenejší predajca Volvo na Slovensku, za týmito hodnotami pevne stojíme. O všetkom čo sa týka Volvo sa s vami radi porozprávame v showroomoch T.O.P. AUTO Bratislava na Rožňavskej ulici v Bratislave, alebo v najväčšom a najmodernejšom showroome Volvo na Slovensku – Bratislava Bory. Vitajte vo svete Volvo.

Foto a vizualizácie: Volvo.

Obrazový materiál vykresľuje konceptuálny stav a je predmetom zmeny.

Zdieľať