9 zaujímavostí o automobilke Volvo, ktoré možno nepoznáte

Vedeli ste, že spoločnosť Volvo je na trhu už od roku 1911, no vo svojich začiatkoch nevyrábala autá? Prinášame vám krátky pohľad do histórie tejto švédskej automobilky a prehľad najzaujímavejších rekordov či prvenstiev, ktoré sa s ňou viažu. Mnohé z nich totiž skutočne stoja za pozornosť.

1. Ako vznikol názov Volvo?

Spoločnosť Volvo bola založená v roku 1911 a spočiatku sa zameriavala výlučne na výrobu guľôčkových ložísk. A práve s guľôčkovými ložiskami súvisí názov Volvo. V latinčine totiž znamená „rolujem“, takže priamo odkazuje na prvé produkty tejto švédskej spoločnosti.

2. Prvé vyrobené vozidlo v roku 1927

Až po 16 rokoch od založenia spoločnosti Volvo prvýkrát predstavilo svetu svoje prvé vozidlo – model ÖV 4. Počas prvého roka vyrobilo len 280 týchto automobilov a hranicu 50 000 predaných vozidiel dosiahlo až v roku 1941.

3. Vynález laminovaného čelného skla

V minulosti automobilky vyrábali čelné sklá z klasického skla. To však bolo veľmi nebezpečné – pri silnom náraze sa totiž roztrieštilo na množstvo ostrých črepín, ktoré okamžite vnikli do kabíny a spôsobili posádke vážne zranenia. Vývojári Volvo si tento problém uvedomovali a rozhodli sa nájsť riešenie.

V roku 1944 Volvo prvýkrát predstavilo laminované čelné sklá v modeli PV444. Stalo sa tak vôbec prvou automobilkou na svete, ktorá začala používať tento bezpečnostný prvok. V okne sa nachádza špeciálna plastová fólia zabraňujúca jeho roztriešteniu a zraneniu posádky. Laminované sklá sa rýchlo stali bežným štandardom a začali ich používať všetky automobilky sveta.

Volvo PV444, ktoré si môžete pozrieť zblízka aj v našom showroome Volvo Bory Lamač.

4. Vynález bezpečnostného pásu

Povesť Volva ako bezpečnej automobilky sa začala rýchlo rozvíjať aj po tom, ako jej inžinier, Nils Bohlin, vynašiel v roku 1959 moderný trojbodový bezpečnostný pás, jeden z najdôležitejších bezpečnostných prvkov dnešných automobilov.

Zaujímavosťou je skutočnosť, že Volvo si svoj patent na trojbodový bezpečnostný pás nenechalo len pre seba, ale nechalo ho otvorený pre celý svet. Jednoducho ho tak mohli začať využívať aj ostatné automobilky. Podľa odhadov trojbodové bezpečnostné pásy zachránili od ich uvedenia na trh už viac ako milión ľudských životov.

5. Uvedenie systému SIPS v roku 1995

Volvo bolo prvou automobilkou na svete, ktorá vyvinula a uviedla na trh bezpečnostný systém voči bočnému nárazu SIPS. Ten pozostáva najmä zo zosilneného B-stĺpika, prahov a špeciálnej výstuže dverí s materiálmi v tvare včelieho plátu. Pomáha tak efektívne tlmiť bočné nárazy a chrániť posádku pred zranením.

6. Rekord v počte najazdených kilometrov

Robustnosť a solídnosť vozidiel Volvo potvrdzuje aj skutočnosť, že svetový rekord auta s najvyšším počtom najazdených kilometrov v Guinessovej knihe rekordov drží Volvo P1800. To počas svojho života prešlo viac ako 3,2 milióna míľ. Túto porciu kilometrov najazdil jeden majiteľ, Američan Irv Gordon. Samozrejme, niektoré komponenty museli byť vymenené za nové, no zaujímavosťou je, že auto má stále pôvodný blok motora aj prevodovku.

7. Maximálny dôraz na bezpečnosť

Aby si modely Volvo aj v dnešnej dobe suverénne držali titul najbezpečnejších vozidiel vo svojej triede, vývojári vykonávajú priemerne 450 crash testov ročne. Dokážu tak odhaliť aj najmenšie nedostatky a neustále ladiť svoje automobily tak, aby boli ešte bezpečnejšie.

8. Testovanie vplyvu zemetrasenia

Dôraz na bezpečnosť potvrdzuje aj fakt, že nové modely Volvo prechádzajú testovaním na špeciálnom prístroji, ktorý simuluje zemetrasenie. Vďaka tomu vedia vývojári presne vyhodnotiť, ako sa jednotlivé diely správajú pri takomto namáhaní a dokážu ich precízne prispôsobiť pre dosiahnutie ešte lepšej odolnosti.

9. Dôraz na ekológiu

Volvo dbá nielen na bezpečnosť posádky svojich vozidiel, ale aj na ochranu životného prostredia. Preto sa od roku 2019 zaviazalo produkovať výlučne automobily, ktoré sú vybavené buď hybridným, alebo elektrickým pohonom.

Chcete aj vy jazdiť na bezpečnom a úspornom vozidle Volvo, ktoré je nabité modernými technológiami. Využite našu aktuálnu ponuku vozidiel Volvo s možnosťou výhodného financovaniavyberte si model presne podľa vašich predstáv.

Zdieľať