Ako sa chrániť v aute počas obdobia koronavírusu?

 

Aj jazda autom v období pandémie koronavírusu je niekedy nevyhnutnosťou. Ako počas nej čo najlepšie chrániť seba a svojich blízkych počas jazdy autom? Postupujte podľa týchto zásad.

 

 

Vyčistite auto dôkladne a po každej jazde

 

Tak, ako pri dezinfekcii povrchov v domácnosti, je dôležité aj dôkladné vyčistenie kritických plôch v aute. Tieto plochy si rozdeľte na exteriérové a interiérové.

 

Na exteriérových povrchoch vozidla sa zamerajte na čistenie vonkajších kľučiek dverí, rámov dverí, ktorých ste sa pri nástupe či výstupe do vozidla mohli dotknúť a, samozrejme, aj na čistenie madla vášho zadného kufra.

 

Pokúste sa auto dotýkať čo najmenej, spoľahnite sa na smart technológie.

 

Pri vozidlách, ktoré majú vo výbave senzor na otváranie zadného kufra nohou, môžete túto časť vynechať. Spomínané povrchy exteriéru auta treba vyčistiť s dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu a s použitím handričky z mikrovlákna. Pri čistení dané miesta silno nešúchajte, postačí aj jemné nanesenie dezinfekčného prostriedku.

 

Cestujete s deťmi? Nezabúdajte na dezinfekciu multimediálnych obrazoviek, opierok na ruky a kľučiek zadných dverí.

 

V interiéri sa pravidelne dotýkame viacerých plôch, preto pri čistení postupujte ešte dôkladnejšie. Znovu použite dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu, ktorým je napríklad izopropylalkohol.

 

Vyhnite sa však používaniu peroxidu vodíka, ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Aj tu platí, že povrchy stačí čistiť jemne, nie silou a drhnutím.

 

Použite handričku s mikrovlánkom a pri elektronike a dotykových displejoch dbajte na to, aby handrička nebola príliš mokrá. Ktoré časti interiéru treba určite dezinfikovať?

 

  • vnútorné kľučky dverí
  • ovládacie prvky rádia a infotainmentu
  • volant a ovládacie prvky na jeho povrchu
  • bočné rámy dverí
  • radiacu páku
  • ručnú brzdu
  • páčky pred volantom – stierače a smerovky
  • bočnú opierku na ruku
  • clony proti svetlu
  • tlačidlá na ovládanie sedadiel a okien

 

Po dezinfekcii a čistení vozidla však dbajte aj na starostlivosť o kožené čalúnenia, na ktoré môže mať pravidelné čistenie plochy s alkoholom zlý vplyv.

 

Pre vozidlá Volvo sú dostupné špeciálne Volvo Leather Care Kit Wipes – utierky na dôkladnú starostlivosť o kožu.

 

Respirátory a/alebo rúška pre celú posádku

 

Ak je to nutné, pokúste sa cestovať autom sami, je to bezpečnejšie. S rúškom či bez? Lekári ešte s istotou nevedia povedať, ako efektívne zachytáva klimatizácia a filter mikročastice koronavírusu.

 

Ak chcete mať pri jazde autom lepší pocit, tak si rúško rozhodne nasaďte. Pred nastupovaním a vystupovaním z auta už majte rúško vždy, tak ako aj pri prejazde drive-thru reštaurácií alebo pri inom type kontaktu s otvoreným oknom.

 

K zdravej klíme v interiéri auta prispieva aj peľový filter. Vo vozidlách Volvo používame najkvalitnejšie peľové filtre, ktoré zabraňujú prenikaniu prachových a peľových častíc do kabíny.

 

Nevyhnutné presuny autom aj s ďalšími pasažiermi vždy absolvujte s rúškami a respirátormi.

 

Vy ako šofér by ste sa mali chrániť respirátom s minimálnou triedou ochrany FFP3. Najmä v prípade, že svojím autom prevážate rôzne osoby či rodinných príslušníkov.

 

Ako šofér prídete do kontaktu s viacerými ľuďmi, preto sa chráňte poriadne. Ostatní pasažieri a vaša najbližšia rodina by zasa vždy mali mať nasadené aspoň základné rúško.

 

Nepodceňujte ochranu pri tankovaní

 

Pri jazde autom je nevyhnutnosťou aj tankovanie vášho vozidla. Ani pri tejto činnosti nezabúdajte na stopercentnú ochranu. Pri vystupovaní z auta majte nasadné rúško alebo respirátor, ako aj rukavice.

 

Pred tankovaním si skúste overiť a poobzerať sa, či je na benzínke možnosť použitia samoobslužného čerpacieho stojana. V prípade, že áno, využite radšej tento spôsob. Plaťte kartou a bezkontaktne, aby ste platbu vykonali rýchlo a bez potrebných dotykov.

 

Tankujte radšej vždy až do plna, vyhnete sa častému chodeniu na čerpacie stanice.

 

Ak v blízkosti nie je možnosť navštíviť samoobslužnú čerpaciu stanicu, dodržiavajte čo najviac bezpečnostných opatrení. Do vnútorných priestorov benzínky vstúpte iba vtedy, ak vo vnútri vidíte maximálne jedného ďalšieho zákazníka.

 

Ak to nie je nutné, vyhnite sa aj používaniu verejných toaliet na čerpacej stanici.

 

Hneď pri vstupe do auta si dajte dole rukavice a vydenzifikujte si ruky. Ak budete postupovať uvážlivo a opatrne, zvýšite bezpečnosť a ochranu seba aj svojej rodiny.

 

Servis vozidla počas koronavírusu

 

V T.O.P. AUTO Bratislava dbáme na prísne dodržiavanie hygienických návykov a rešpektujeme vládne nariadenia, preto sú showroomy a testovacie jazdy dočasne nedostupné. Našim zákazníkom však neustále pomáhame, preto je náš autoservis naďalej otvorený v upravenom režime.

 

Príjem vozidiel do servisu prebieha z bezpečnostných dôvodov vonku. Naši prijímací technici sú vybavení rúškami a rukavicami. Rovnako žiadame, aby mali rúško a rukavice aj zákazníkníci. Pri prebratí musia byť časti vozidla, s ktorými vodič prichádza do styku, ošetrené dezinfekčným prostriedkom. Rovnaký postup prebieha aj pri odovzdaní vozidla.

 

Objednať sa do nášho servisu môžete pohodlne cez online formulár alebo telefonicky. V dohodnutom termíne stačí vaše vozidlo priviesť do servisu vo Volvo Bory alebo na Rožňavskú 30 a zvyšok je už plne v našich rukách.

 

 

 

 

Zdieľať