Nové autodiely vs. použité: Ktorá možnosť je vhodná pre vaše Volvo?

Kupovať náhradné diely z druhej ruky je síce ekologické, no oplatí sa riskovať, ak na daný diel nemáte záruku? Maximálnu istotu kvality získate v autorizovanom servise, kde sú originálne súčiastky Volvo samozrejmosťou. 

 

Trh s náhradnými dielmi na mnohých motoristov pôsobí ako jeden veľký chaos. Nečudo, že ide o tému, na ktorej sa nejeden motorista rád vášnivo poháda. Ponuka je pomerne široká a neprehľadná, pričom existujú nielen značné rozdiely v cene, ale aj samotnej kvalite.

Pri kúpe náhradných autodielov existujú v podstate tri možnosti:

 

  • Použité a repasované autodiely
  • Nové neoriginálne autodiely
  • Nové originálne autodiely

Poďme si v tom spraviť trochu viac jasno a povedzme si o výhodách či nevýhodách každej z nich.

Použité autodiely

V prospech použitých autodielov hrá nižšia cena a celkové zníženie prevádzkových nákladov. Určitým plusom je aj to, že recyklácia dielov v konečnom dôsledku znižuje dopady na životné prostredie.

Pozor si dajte na nekvalitu. Kupovať neoriginálne repasované autodiely môže byť tak trochu ruleta. Najmä, ak nemáte trh dostatočne zmapovaný, aby ste vedeli rozlíšiť kvalitné náhradné diely od kazivých nepodarkov.

Firmy často pod jednou značkou predávajú diely, ktoré len nakúpili u rôznych výrobcov, takže kvalita jednotlivých výrobkov sa môže značne líšiť.

Problémom je aj záruka. Repasované diely buď záruku nemajú alebo podliehajú výrazne kratšej záruke ako nové diely.

Nové neoriginálne diely

Ak ľudia volia neoriginálne náhradné diely, robia tak hlavne kvôli cene, ktorá je v porovnaní s originálnymi súčiastkami nižšia. Pri nižšej cene počítajte s tým, že kvalita zvyčajne nedosahuje úroveň originálnych dielov.

Pozor si v tomto prípade dávajte najmä pri dieloch, od ktorých priamo závisí bezpečnosť posádky vozidla.

Auto tvorí homogénny a súvislý celok a jeho optimálne fungovanie do veľkej miery závisí od bezchybnej funkcie každej jednej časti. Zlý náhradný diel niekedy môže ohrozovať funkčnosť iných častí vozidla. Príkladom môže byť filter motorového oleja.

Aj medzi výrobcami neoriginálnych dielov existujú veľké rozdiely v kvalite či nekvalite. Úplne sa vyvarujte plagiátom. Lacné imitácie často pochádzajú z Číny či Poľska. Pokiaľ narazíte niekde na trhovisku či burze na ponuku s podozrivo lacnými dielmi s logom automobilky, pravdepodobne to bude “napodobenina”. Najväčšia pravdepodobnosť, že sa k vám takýto diel dostane, je v garážových servisoch.

Nové originálne diely

Originálne diely sú vyrobené podľa definovaných postupov a špecifikácií výrobcu, takže majú presne tie isté parametre ako súčasti používané pri výrobe vozidla.

Navyše sú starostlivo a dlhodobo testované. Vďaka tomu si zachovávajú želané vlastnosti. S originálnym náhradným dielom si môžete byť maximálne istý jeho kvalitou, bezpečnosťou či životnosťou.

Vyššiu cenu originálnych náhradných autodielov kompenzuje vyššia zostatková hodnota vozidla, a to, že si kupujete záruku bezproblémovej prevádzky.

Originálne náhradné diely sú zároveň garanciou najlepších záručných podmienok. Napríklad v prípade značky Volvo, ak svoje vozidlo zveríte do autorizovaného servisu Volvo, na každý náhradný diel získate právo doživotnej záruky (Customer Lifetime Parts Warranty).

To znamená, že ak porucha vznikla vadou výrobku, pokazené diely vám budú zadarmo opravené alebo vymenené po celú dobu, čo budete vozidlo vlastniť.

Originálne diely sú vo všeobecnosti najvhodnejšou voľbou, ak máte nové alebo zachovalé auto a chcete, aby si dlhšie uchovalo svoju zostatkovú hodnotu.

Zo všetkých možností iba pri nich máte skutočne aj záruku funkčného a bezpečného chodu. Autodiely z druhej ruky sú vhodné iba ak majiteľom starších modelových ročníkov.

Spoznajte osobný servis Volvo Bory, kde vám dáme doživotnú záruku na každý náhradný diel.

Zdieľať