Volvo plánuje revolúciu. Od roku 2019 budú všetky jeho vozidlá aj s elektrickým a hybridným pohonom

Volvo plánuje revolúciu. Od roku 2019 budú všetky jeho vozidlá aj s elektrickým a hybridným pohonom

Spaľovacie motory budú pre vozidlá Volvo skôr či neskôr úplnou minulosťou. Okrem plánov na najbližšie roky vám prezradíme aj to, ktoré Volvo bude ako prvé vybavené plne elektrickým pohonom.

Rozlúčka so spaľovacími motormi

História elektromobilov nie je vôbec taká krátka, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Automobily s elektrickým pohonom boli dostupné dokonca ešte skôr ako klasické spaľovacie motory. Vôbec prvé elektrické vozidlo bolo skonštruované už v roku 1834.

Po tom, ako sa v USA spustila hromadná výroba osobných vozidiel a rozšírila sa výstavba rýchlostných ciest, u majiteľov áut sa rapídne zvýšili požiadavky na dojazd. V tej dobe motory s elektrickým pohonom však ich potreby nedokázali naplniť. V neprospech elektrických motorov hrala aj ich vysoká cena a nízka maximálna rýchlosť.

Postupnou snahou šetriť životné prostredie sa však elektrický pohon áut vrátil späť a od roku 2011 dokonca predaj elektromobilov vzrástol o neuveriteľných 1 300 %.

Záväzok s prechodom vozidiel Volvo na elektrické a hybridné vozidlá je teda celkom logický. Okrem toho však aj odvážny, pretože Volvo je prvá z tradičných automobilových značiek, ktorá plánuje vyrábať všetky nové vozidlá aj ako polohybridné, Plug-in hybridné a elektrické vozidlá.

Už žiadne Volvo bez elektrického motoru

Do oznámeného termínu budú spaľovacie motory naďalej v ponuke, no v blízkej budúcnosti k nim pribudnú aj automobily s elektrickým alebo hybridným pohonom. Z dlhodobého hľadiska však autá, ktoré budú poháňané výhradne spaľovacím motorom, sa v ponuke Volvo budú objavovať čoraz menej.

Rozhodnutie švédskej automobilky určite nevychádza len z ich vlastných ambícií, ale aj požiadaviek zákazníkov. Platí totiž, že okrem vlád čoraz viac uprednostňujú autá s alternatívnym pohonom aj samotní ľudia.

Do roku 2025 budú elektromobily tvoriť 50 % zo všetkých predajov

Zavedením alterantívnych pohonov sa to však s odvážnymi plánmi značky Volvo nekončí.

Automobilka, ktorej názov sa stal synonymom bezpečnosti na cestách, vyhlásila, že jej ďalším cieľom je do roku 2025 predávať 50 % svojich vozidiel ako plne elektrické.

Obnovenie značky Polestar, ktorá je zameraná na elektromobilitu, spolu so spustením výroby v Číne, je teda úplne logické. Sám prezident spoločnosti Volvo Håkan Samuelsson sa dokonca vyjadril, že elektrická budúcnosť Číny je elektrická budúcnosť Volvo Cars.

Prvým bude Volvo XC40

Volvo zatiaľ na svoje úplne prvé plne elektrické vozidlo stále čaká, no povráva sa, že ním bude mestské SUV Volvo XC40. Malo by sa tak stať do roku 2020.

Rovnako sa hovorí o dvoch možných verziách, ktoré sa budú líšiť dĺžkou dojazdu. Maximálna hodnota by sa mala pohybovať okolo 500 kilometrovej vzdialenosti na jedno nabitie.

Kompaktné SUV XC40 by sa tak pre Volvo stalo zlomovým modelom už po druhýkrát. Prvým významným momentom bola výhra v súťaži Auto roka 2018. Ide o vôbec prvé Volvo, ktoré v tejto súťaži získalo úplné prvenstvo.

Preskúmajte dizajn a technológie Volvo XC40

 

 

Zdieľať