Volvo plánuje rozšíriť ponuku SUV. Reaguje tak na rekordný predaj svojich vozidiel

 

Aj napriek clám a maržiam na klesajúcich trhoch sa značke Volvo podarilo počas prvého polroka 2019 predať 340-tisíc vozidiel. O rekordný predaj sa významne pričinilo najmenšie SUV z ponuky – model XC40.

 

Aj na základe toho predajca uvažuje, že rozšíri svoje portfólio o ďalšie modely. Pre portál Auto EXPRESS to potvrdil šéf Volvo Cars Corporation Håkan Samuelsson. Podľa neho chce Volvo napredovať, ale nie pridávaním úplne nových typov vozidiel.

 

                                O rekordný predaj vozidiel Volvo sa zaslúžilo toto šikovné SUV XC40.

 

 

„Chceme postupovať tvrdšie a lepšie v segmentoch, v ktorých máme skutočnú silu. Nevylučujeme myšlienku dodatkov, najmä v základných segmentoch, ako je SUV. Teraz sa zaoberáme predovšetkým touto možnosťou.“ V rozhovore tiež uviedol, že výrobné kapacity už majú zabezpečené.

 

 

Zmenšené XC40

 

Ak všetko pôjde, ako má, predajca Volvo by chcel priniesť na trh menšiu verziu súčasného modelu XC40, ktorá sa bude opierať o ich vlastnú platformu CMA.

 

Tá sa vyznačuje menším množstvom komponentov, vďaka čomu majú vozidlá nižšiu hmotnosť aj náklady. Typické pre CMA je aj presne daná vzdialenosť medzi stredom predných kolies a pedálmi, ostatné časti sa dajú prispôsobiť zamýšľanej konštrukcii vozidla.

 

Aby sa ale výrobcovi podarilo dosiahnuť požadovaný výsledok, musí už aj tak flexibilnú CMA platformu o čosi zmenšiť. K tomu bude potrebovať pomoc spoločnosti Smart, ktorá sa špecializuje na malé autá. Výsledkom spoločného vývoja má byť SUV dlhé asi štyri metre, s veľkou pravdepodobnosťou úplne elektrifikované.

 

 

                                                               Súčasný model Volvo XC40.

 

 

V spojitosti s novým SUV Håkan Samuelsson vyvracia, že prémiové vozidlá sú len tie veľké. „Prémiové môžu byť aj malé autá. Len to, že máte malý oblek, neznamená, že je nekvalitný.“

 

 

Nová vlajková loď

 

Na rozšírení ponuky sa okrem menšej XC40-ky bude podieľať aj väčšia verzia terajšieho SUV XC90. Z vozidla, ktoré ponesie označenie XC100, by sa mala stať vlajková loď a na trhu sa má objaviť už v roku 2022.

 

 

                                                                      Súčasné Volvo XC90

 

 

Podobne ako pri novej XC40, aj XC100 si bude vyžadovať úpravy platformy, na ktorej bude postavená. Súčasnú platformu SPA, ktorá podporuje všetky vozidlá zo série 60 a 90, totižto nie je možné prispôsobiť väčšej konštrukcii modelu XC100. Ten bude dlhý 5,5 metra (asi o 30 cm dlhší ako terajšie XC90) a zmestí sa doň sedem miest.

 

 

                   Pri novom modeli XC100 bude oveľa väčší batožinový priestor aj priestor v druhom rade.

 

 

Vďaka druhej generácii platformy SPA, ktorá bude základom aj pre Polestar 3, sa zväčší batožinový priestor, priestor v druhej rade sedadiel a celkovo sa zväčší funkčnosť 7-miestneho vozidla.

 

Čo sa týka pohonu, väčšia XC90 bude v základnej verzii úplne elektrifikovaná. Pre trhy ako Čína alebo USA sa budú vyrábať aj hybridné pohonné jednotky.

 

 

Zdieľať