4 dôvody, prečo sú autosedačky Volvo najlepším ochrancom detí na cestách

 

Volvo sa téme bezpečnosti detí na cestách začalo venovať už pred 50 rokmi. Práve vtedy vyvinuli autosedačky otočené proti smeru jazdy, ktoré sú dodnes najbezpečnejším spôsobom pre cestovanie detí v aute. Ak z nich vaše dieťa z vyrastie, investujte do podsedáka. Ten totiž dokáže znížiť riziko poranenia pri nehode až o 77 %.

 

 

1. Bezpečnosti detí na cestách sa venujú už vyše 50 rokov

Volvo sa začalo venovať problému bezpečnosti detí v autách medzi prvými už v 60. rokoch minulého storočia. Za tú dobu sa švédska automobilka vypracovala na priekopníka bezpečnosti na cestách, čo dokazujú výsledky testovania Euro NCAP aj záväzok, podľa ktorého by sa v nových modeloch Volvo nemal nikto zraniť.

 

 

V roku 1967 prinieslo Volvo do automobilového priemyslu riešenie, na ktorého základoch stoja bezpečnostné technológie vozidiel dodnes. Išlo o prvú autosedačku určenú na predné sedadlo, ktorá sa opierala o palubnú dosku auta.

 

Jedinečnosť tohto nápadu spočívala v usadení dieťaťa v protismere jazdy, ktoré je najbezpečnejšie. V prípade nárazu sa totiž hlava dieťaťa netrhne prudko dopredu, ale sila nárazu sa rozloží rovnomerne po celej ploche operadla.

 

 

2. Švédske deti sa vozia bezpečnejšie

Detské sedačky orientované v protismere jazdy sa vo Švédsku začali masovo používať oveľa skôr než v inej krajine. Ich význam a vysokú účinnosť potvrdzujú štatistiky o dopravných nehodách.

 

Napríklad tie, ktoré vyplynuli z prieskumu jednej z najväčších švédskych poisťovní Folksam. Ukázalo sa totiž, že v prípade autosedačiek, ktoré sú orientované v smere jazdy, je riziko zranenia dieťaťa 5-násobne väčšie ako u tých, ktoré sú otočené v protismere jazdy.

 

 

Ešte zarážajúcejším je porovnanie dopravných nehôd v Nemecku a Švédsku, kde deti cestujú proti smeru jazdy až do 4 rokov. Nemecké deti prechádzajú na sedenie v smere jazdy už po prvom roku, čo sa odzrkadľuje na rizikovosti zranenia v grafe nižšie.

 

Porovnanie smrteľných nehôd detí v Nemecku a Švédsku. Zdroj: Volvo Cars

 

3. Ponúkajú sedačky pre všetky vývinové stupne detí

Detská sedačka otočená v protismere jazdy nie je jedinou, ktorú Volvo vyrába a neustále vylepšuje. Napokon, táto sedačka je určená hlavne pre deti od 9 mesiacov do 6 rokov, takže v portfóliu majú aj autosedačky pre dojčatá či podsedáky, ktoré sa o bezpečnosť vášho dieťaťa postarajú až do jeho 10 rokov.

 

Dá sa teda povedať, že Volvo myslí na bezpečnosť detí od narodenia až do školského veku. Každá zo sedačiek sa špecializuje na ochranu dieťaťa v danom vývinovom období podľa jeho veku, hmotnosti a výšky.

 

 

Dojčenská sedačka má hlboký tvar a vysoké bočnice, vďaka ktorým je dieťa fixované v zdravej polohe. Táto sedačka je navyše vybavená rukoväťou pre pohodlné prenášanie spiaceho dieťaťa. Život rodičom uľahčuje aj nastaviteľná opierka, ktorej polohu zmeníte aj spredu. Dokonca bez toho, aby sa dieťa prebudilo.

 

 

 

V čase, keď už dieťa pozorne vníma svoje okolie a nechce si nechať ujsť dianie pred sebou, je preň sedenie proti smeru jazdy nežiaduce. Vtedy prichádza na rad autosedačka – podsedák pre deti do 10 rokov s hmotnosťou 15 až 36 kilogramov.

 

4. Pre správne vedenie bezpečnostného pásu vyvinuli podsedáky

 

Keďže sa Volvo snažilo zabezpečiť maximálnu ochranu aj väčším deťom, ktoré z ich autosedačiek vyrástli, no zároveň neboli dostatočne veľké, aby ich pri nehode ochránil trojbodový bezpečnostný pás, v roku 1978 prišli s iným revolučným riešením.

 

Išlo o podsedák, vďaka ktorému môžu deti do 10 rokov sedieť v smere jazdy a počas toho byť v rovnakom bezpečí akoby sedeli v sedačke orientovanej v protismere.

 

Riziko zranenia detí do 15 rokov vo vozidlách Volvo podľa typu zádržného systému.

Zdroj: Volvo Cars

 

Podľa štatistík dopravných nehôd, ktoré si vedie Volvo od 70 rokov 20. storočia, redukujú detské podsedáky riziko poranenia pri autonehode až o 77 %. Z toho vyplýva, že investovať do zádržného bezpečnostného systému sa oplatí nielen pri tých najmenších, ale aj pri deťoch starších ako 6 rokov.

 

 

Samotný podsedák však vaše dieťa neochráni. Jeho úlohou je totiž zvýšiť polohu tela tak, aby ste dieťa mohli pohodlne pripútať bezpečnostným pásom cez hrudník a po bokoch.

 

Ak sa teda rozhodujete nad kúpou vhodnej bezpečnostnej sedačky, nerozhodujte sa podľa ceny, ale hlavne podľa veku, hmotnosti a výšky svojho potomka. A pamätajte, že sedieť smerom dozadu znamená myslieť dopredu.

 

Pozrieť si cenník detských sedačiek VOLVO

Zdieľať