Volvo prináša technológiu, s ktorou bude vzduch vo vozidlách ešte čistejší

 

Automobilke Volvo na zdraví vodiča a posádky naozaj záleží. Svedčí o tom najnovšia technológia, ktorá zadrží až 95 % škodlivých častíc s veľkosťou do 2,5 mikrometra.

 

 

Technológia Advanced Air Cleaner je vybavená senzorom, ktorý pravidelne meria hladinu PM 2,5. Týmto pojmom sa označujú jemné pevné častice, ktoré dosahujú veľkosť menšiu než 2,5 mikrometra. Čiže ide o naozaj veľmi malé čiastočky, ktoré sa voľne pohybujú v ovzduší.

 

A hoci sa zdajú naoko neviditeľné, majú veľký vplyv na zdravie človeka. Tak napríklad, pri krátkodobom pohlcovaní dokážu miniatúrne čiastočky podráždiť nos, oči, pľúca alebo sťažujú dýchanie.

 

Ak ich človek vdychuje dlhší čas, mikro častice môžu privodiť astmu, srdcové choroby, bronchitídu alebo dokonca rakovinu pľúc.

No a aby takéto škodliviny do kabín vozidiel Volvo neprenikali, automobilka predstavila spomínanú technológiu na čistenie vzduchu. A nejde len o zdravie vodiča, ale aj o bezpečnosť. Pri čerstvom vzduchu je totižto šofér viac koncentrovaný, a teda aj upriamený na jazdu.

 

Technológia pravidelne meria hladinu pevných častíc, pričom informácie o výsledku nájdete na palubnej obrazovke.

 

Tieto benefity zdôraznil aj expert na kvalitu vzduchu pre vozidlá Volvo Anders Löfvendahl. „Veríme, že čistý vzduch je dobrý, a to z hľadiska zdravia aj bezpečnosti. Naďalej budeme skúšať a testovať, aby sme v tejto oblasti napredovali,“ uviedol Löfvendahl.

 

Technológia sa nachádza vo všetkých vozidlách zo sérií 60 a 90, ktoré sa dostali na trh od jari tohto roka.

 

Zaujímavosťou je, že Volvo je vôbec prvou značkou, ktorá takúto inováciu predstavila.

 

Ako to funguje?

 

Na začiatku sme spomínali, že Advanced Air Cleaner sleduje hladinu miniatúrnych čiastočiek. Technológia však dokáže oveľa viac.

Pomocou filtra zo syntetických vlákien a vysokonapäťovej ionizácie zadrží až 95 % škodlivých častíc s veľkosťou do 2,5 mikrometra, ktoré by sa inak dostali do kabíny.

 

V prípade, že vonku je veľmi znečistený vzduch, technológia ho celkom zablokuje a spustí recirkuláciu vzduchu v kabíne.

Navyše, ak si k vozidlu Volvo nainštalujete aplikáciu Volvo On Call, cez ňu môžete technológiu spustiť na diaľku a naplánovať si čistenie vzduchu pred ďalšou cestou.

 

Čistenie vzduchu môžete spustiť na diaľku pomocou aplikácie Volvo On Call.

 

Aby toho nebolo málo, aplikácia nielenže spustí čistenie, ale oznámi vám tiež to, aká je po vyčistení v kabíne hladina PM 2,5. Samozrejme, počas jazdy nájdete všetky informácie o koncentrácii mikro častíc na palubnej obrazovke.

 

Ďalšie skvelé počiny

 

Množstvo mestských oblastí po celom svete má hladiny častíc PM 2,5 vyššie, než odporúča Svetová zdravotnícka organizácia.

Z hľadiska častíc PM 2,5 Slovensko patrí k európskym krajinám, ktoré majú najmenej kvalitné ovzdušie.

 

Ako uvádza Európska environmentálna agentúra, Slovensko v rokoch 2015 až 2017 nesplnilo cieľ znížiť koncentráciu týchto častíc. A čo je ešte horšie, v roku 2017 sme sa dokonca zaradili medzi krajiny s najvyššími ročnými hodnotami PM 2,5.

O koľko menej častíc má krajina dosiahnuť, to uvádza európska smernica.

Technológia vo vozidlách Volvo je teda z hľadiska zdravia a bezpečnosti obrovskou pomocou.

 

 

Vytvárať zdravší priestor sa švédska automobilka snaží aj inými spôsobmi. Od svojich dodávateľov požaduje, aby do interiéru poskytovali čo najmenej alergénnych materiálov.

 

Rovnako žiada, aby tieto materiály a ich pachy vytvárali čo najmenej emisií. No a to isté platí o komponentoch z organických materiálov. Podľa značky Volvo by aj tie mali vytvárať čo najmenej emisií, o čo sa má postarať samotný dodávateľ.

 

Aby automobilka prísne kritériá spĺňala, často spolupracuje s univerzitami a ústavmi. S týmito inštitúciami rieši, aké materiály použiť a ako ich do vozidiel zaviesť.

 

Vyskúšajte si kvalitu materiálov a technológií sami počas testovacej jazdy. Navštívte nás v našom showroome Volvo Bory v Lamači a spoločne nájdeme ideálne Volvo práve pre vás.

Zdieľať