Ženy sú v autách zraniteľnejšie ako muži. Ako sa to rozhodlo Volvo riešiť?

 

Medzi unikátne bezpečnostné prvky patria inteligentné sedadlá, ktoré dokážu znížiť riziko poranenia krčnej chrbtice žien až o 50 %. Výrazný vplyv na ochranu tehotných žien a nenarodených detí má aj špeciálny bezpečnostný pás.

 

 

Bezpečnostné inovácie dostupné pre všetkých

 

So značkou Volvo sa najčastejšie spája bezpečnosť, a to už viac ako 40 rokov. Stalo sa to ešte dávno predtým ako začali vozidlá Volvo získavať maximálne hodnotenia bezpečnosti v organizáciách IIHS alebo Euro NCAP.

 

Ako sa spoločnosti Volvo podarilo stať priekopníkom bezpečnosti na cestách, sme už na našej stránke písali. Práve švédska automobilka vyvinula a prvýkrát použila trojbodový bezpečnostný pás a autosedačku v protismere jazdy.

 

Od roku 1970 začalo Volvo zhromažďovať a skúmať dopravné nehody. Odvtedy až po dnes zozbierali údaje z vyše 40 000 áut a 70 000 cestujúcich. Keďže automobilka uprednostňuje spoločenský pokrok pred vlastnými záujmami, Volvo sa rozhodlo so všetkými zisteniami podeliť s ostatnými výrobcami.

 

Cieľom iniciatívy EVA je urobiť každé moderné vozidlo minimálne také bezpečné, ako sú vozidlá od Volvo.

 

Ženy si zaslúžia väčšiu pozornosť

 

Snahou spoločnosti Volvo je upozorniť na fakt, že ženy sú pri dopravných nehodách zraniteľnejšie ako muži, aj keď je zastúpenie pohlaví pri kolíziách zhruba rovnaké. Dôvodom sú anatomické a silové rozdiely medzi telom muža a ženy.

 

Kvôli ním sú vodičky citlivejšie napríklad na poranenia v oblasti krčnej chrbtice alebo hrudníka. To však nie je jedinou príčinou.

 

 

Volvo uvádza, že v súčasnosti sa ešte vždy väčšina automobilov navrhuje a vyrába podľa nárazových testov s mužskými figurínami. Aby došlo k urýchlenej zmene a výrobcovia áut začali pri konštrukcii myslieť aj na ženy, Volvo sa rozhodlo všetky svoje nazbierané poznatky zverejniť pre všetkých.

 

Dlhoročným pozorovaním totiž celkom presne zistili, na aké zranenia sú pri dopravných nehodách náchylnejší muži, ženy a aké situácie sú najviac nebezpečné pre deti.

 

 

Pokrokové bezpečnostné prvky, ktoré boli doteraz iba súčasťou vozidiel Volvo, sa možno objavia aj v konkurenčných vozidlách, no Švédom to vôbec nevadí.

 

Dôraz na bezpečnosť má v sebe Volvo zakorenenú už dlhú dobu a tento krok je dôkazom, že to s ochranou myslia naozaj vážne.

 

Bezpečnostné inovácie, ktoré chránia všetkých

 

Pokiaľ ide o ochranu posádky, ženy majú špecifické potreby. Volvo myslí na odlišné správanie sa ženského tela pri náraze dlhodobo. Vďaka tomu vznikli inovatívne bezpečnostné prvky so spoľahlivou ochranou celej posádky.

 

Jedným z unikátnych riešení sú sedadlá, ktoré dokážu znížiť riziko poranenia krčnej chrbtice až o 50 %.Vynikajúce výsledky ochrany dosiahli tak, že inteligentný dizajn sedadiel spojili s precíznou opierkou hlavy. Rovnakú ochranu, akú mali doteraz iba muži, môžu mať vo všetkých vozidlách už aj ženy.

 

 

Ženy sa od mužov odlišujú tiež stavbou tela v oblasti hrudníka. Aby bol rozdiel v bezpečnosti medzi pohlaviami minimálny, Volvo dlhé roky vyvíjalo svoje bezpečnostné pásy, bočnú konštrukciu vozidiel aj bočné airbagy.

 

Výsledok? Systém ochrany pred bočným nárazom dokáže znížiť riziko poranenia až o polovicu.

 

 

Okrem bočných airbagov investovalo Volvo aj do vývoja airbagov rozložených po celom interiéri vozidla. Hlavový airbag dokáže znížiť mieru poranenia až o 75 %. Vzhľadom na to, že čím je osoba menšia, tým je bližšie k volantu, je tento bezpečnostný prvok životne dôležitý.

 

Svoj význam však majú aj airbagy, ktoré pokrývajú vrchnú časť interiéru a okná. Práve airbagy v oknách, ktorá sa nafúknu za extrémne krátky čas, chránia hlavu od črepín a ostatných predmetov, ktoré môžu človeka pri nehode vážne poraniť.

 

Zabúdať však netreba ani na to najzákladnejšie – bezpečnostný pás Volvo, ktorý dokázal zachrániť vyše milion ľudských životov. V čom je iný ako ostatné? Poskytuje maximálnu ochranu každému cestujúcemu bez ohľadu na jeho výšku, váhu, stavbu tela či druh dopravnej nehody.

 

Volvo na testovanie bezpečnostných pásov vyvinulo dokonca ako prvý figurínu tehotnej ženy. Vďaka nej môžu sledovať pohyb plodu pri nehode a vplyv bezpečnostného pásu na jeho bezpečnosť.

 

 

Staňte sa súčasťou rodiny Volvo. Naši zákazníci a ich rodiny nie sú iba spokojní, ale aj v maximálnom bezpečí. Vyberte si vozidlo z našich skladových zásob a príďte si ho otestovať. Pokojne aj s celou vašou rodinou.

Zdieľať