Hľadáte všestranné vozidlo, ktoré zvláda náročnejší terén? Jednoznačnou voľbou je SUV. Ak ale jazdíte prevažne v meste a potrpíte si na bezpečnosť, poobzerajte sa po crossoveroch. V čom sa tieto dva typy vozidiel líšia, na to sa teraz spoločne pozrieme.
Základný rozdiel medzi modelmi SUV a crossovermi spočíva v ich konštrukcii.
SUV autá majú konštrukciu, ktorá sa skladá z dvoch častí – karosérie a rámu. Karoséria sa vyrobí samostatne a neskôr sa do rámu zasadí. Takýto typ konštrukcie je typický pre nákladné vozidlá.
Typickými SUV vozidlami sú automobily z rady Volvo XC.
No a pri crossoveroch sa často stretnete s pojmom unibody. To znamená, že konštrukciu tvorí karoséria spojená s rámom. Čiže je to jeden kus. Takáto konštrukcia sa používa aj pri väčšine osobných áut.
Nie je auto ako auto
Napohľad veľmi podobné, no aj tak sa crossovery a SUV v niečom líšia. Okrem dvojdielnej a jednodielnej konštrukcie je to napríklad výška podvozku.
Oproti sedanom či hatchbackom má crossover konštrukciu o niečo vyššie. No ak ho porovnáme s SUV, mierne zaostáva. Pre vodičov, ktorí jazdia zväčša po meste, to neprináša žiadnu nevýhodu.
Ak ale hľadáte všestranné vozidlo, ktoré zvláda náročnejší terén, poobzerajte sa skôr po SUV. Tieto vozidlá sú silnejšie a odolnejšie. A teda aj vhodnejšie na off-roadovú jazdu.
Z hľadiska bezpečnosti majú tiež navrch modely SUV. Ich robustná konštrukcia zabezpečuje menšiu pravdepodobnosť, že sa auto v čase nehody prevráti.
Crossovery si s terénom nerozumejú tak ako SUV. Rýchlo by sa mohlo stať, že pri prekonávaní prekážky poškodíte niektorú časť vozidla a budete ju musieť vymeniť.
Výrobca vozidiel Volvo pri modeloch V60 a V90 Cross Country však myslel aj na prípadné kolízie v teréne. Preto autá vybavil vyšším podvozkom, väčšími kolesami a odolným obložením karosérie.
Ak ale chcete auto využiť na ťahanie prívesu, takisto vyhráva SUV. Vďaka sile a dvojdielnej konštrukcii si poradí aj s ťažším nákladom.
Typickým príkladom je SUV Volvo XC60, ktoré potiahne náklad s hmotnosťou až 750 kilogramov.
V čom vyniká crossover
Samozrejme, ani crossoverom nemôžeme krivdiť. Vynikajú ľahkosťou, efektivitou a dokonale zapadnú na pevný mestský povrch.
Volvo V60 Corss Country radíme medzi crossovery.
Podobne ako SUV, aj crossover má vyššiu svetlú výšku. A preto je v porovnaní s nízkymi autami aj o niečo bezpečnejší.
No a keď si k tomu domyslíte, že crossover je maximálne pohodlný a má dostatočne veľký priestor vo vnútri, možno sa napokon aj vy pre takéto vozidlo rozhodnete.
Obzvlášť ak jazdíte po meste a potrebujete rodinné auto, je crossover pre vás vhodnou voľbou.
Prečo si ich zamieňajú
Nemožno sa diviť, že si kupujúci SUV a crossovery mnohokrát pletú. Napokon, obe autá majú vyššiu svetlú výšku aj väčšiu konštrukciu.
K častému zamieňaniu dochádza aj preto, že typické prvky sa začínajú prelínať. Kým pohon všetkých štyroch kolies bol výhodou len u SUV, v súčasnosti sa ňou môžu pochváliť aj niektoré crossovery.
To isté platí o ťažných zariadeniach. Náklad teda nepotiahne už len SUV, ale aj crossover.
Prekvapivo, nie sú to len crossovery, ktoré niečo preberajú od modelov SUV.
Ako príklad uvádzame novú generáciu vozidla Land Rover Defender. Toto auto prešlo od dvojdielnej konštrukcie k jednodielnej, ktorá je typická pre crossovery.
Konštruktéri využili ľahký hliník a odľahčili motory. Tým zabezpečili, že SUV nestratí svoju schopnosť počas jazdy v teréne.
Ak si chcete zaobstarať model SUV alebo crossover, pozrite si ponuku vozidiel Volvo na našom webe alebo navštívte náš showroom Volvo Bory Lamač.